Φωτιά και... λαύρα!

29/04/2012 - 20:58 Τελευταία τροποποίηση στις 29/04/2012 - 23:25

Μια ακόμα νίκη πέτυχε ο Αιολικός στο φετινό πρωτάθλημα, απέναντι στον Ολυμπιακό Λαυρίου, παραμένοντας σε απόσταση βολής από τον πρωτοπόρο Αχαρναϊκό, που απέφυγε το εμπόδιο της Μικρασιατικής.

Η ομάδα της Μυτιλήνης έβαλε γερές βάσεις για το τρίποντο της νίκης από το πρώτο πεντάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα δύο γκολ του Μπάμπη Μουρατίδη.

Το σκορ άνοιξε στο 3' μετά από δυνατό πλάγιο του Βούρου μέσα στην περιοχή, κεφαλιά - πάσα του Τσουλάκου και σουτ στην κίνηση από τον επερχόμενο Μουρατίδη.

Δύο λεπτά αργότερα, Μουρατίδης και Μιχαλάκης έπαιξαν ένα καταπληκτικό τρίγωνο, ο νεαρός Μυτιληνιός "έσπασε" την μπάλα στο κατάλληλο σημείο κι ο έμπειρος μεσοεπιθετικός πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Η ψυχρολουσία του Ολυμπιακού Λαυρίου ήταν τέτοια, που έκανε την πρώτη του απειλητική επίσκεψη στα καρέ του Αιολικού στο 20ο λεπτό, όταν το σουτ του Βελετάκου έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Αποστολίδης.

Όμως τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ, μετά από ένα ολέθριο λάθος του Αποστολίδη έξω από την περιοχή, που έδωσε την ευκαιρία στον Μούργο να σκοράρει με ψύχραιμο πλασέ.

Στη συνέχεια, ο Αιολικός έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τον Μιχαλάκη και τον Κάρδαρη, με την ανάπαυλα να βρίσκει την ομάδα της Μυτιλήνης μπροστά στο σκορ με 2-1.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε όμως ο Αιολικός έδειχνε να κρατά τις ισορροπίες στο χώρο του κέντρου, χωρίς να δέχεται μεγάλη πίεση από τους φιλοξενούμενους.

Στο 57' ο Αιολικός πλησίασε στο τρίτο γκολ, όταν το σουτ του Αποστολίδη από μακριά μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Δημόπουλος, ενώ στο 80ο λεπτό ο Μιχαλάκης επιχείρησε όμορφη ατομική προσπάθεια, έβγαλε και τη σέντρα στο χώρο του πέναλτι, όμως το πλασέ του Τσουλάκου έφυγε άουτ. Στο 86ο λεπτό ο Μιχαλάκης βγήκε τετ α τετ με τον Δημόπουλο, όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Λαυρίου απέκρουσε.

Και στις καθυστερήσεις, ο Αιολικός λίγο έλειψε να πληρώσει τις χαμένες ευκαιρίες του στο ματς, όμως το δυνατό σουτ του Βελετάκου έφυγε ελάχιστα άουτ από την εστία του Αθανασόπουλου.

Ο υπηρεσιακός προπονητής Θεαγένης Διονυσάτος συνέχισε έτσι με δεύτερη νίκη στο τιμόνι της ομάδας, περιμένοντας αρχικά ένα στραβοπάτημα στα εναπομείναντα ματς του Αχαρναϊκού ώστε ο Αιολικός να ξαναμπει στο κόπλο της πρωτιάς και εν συνεχεία, την ολική ανατροπή στην κούρσα του πρωταθλητισμού.

Συνθέσεις

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Αθανασόπουλος, Βούρος, Ντζιμάνης, Καδής, Αποστολίδης, Χατζηκυριάκος, Μίχος, Μιχαλάκης, Τσουλάκος (90' Κουκέλλης), Κάρδαρης (90' Βουργουτζής), Μουρατίδης (82' Μουτζούρης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΥΡΙΟΥ: Δημόπουλος, Βαφειάδης, Τσομπανάκης, Μπώχος, Καραπιπέρης, Μπεργιάννης, Μούργος (75' Ζούμας), Γιαχάεβ, Μούνχι, Βελετάκος, Τσιώλης (80' Βελής)

ΧΟΡΗΓΟΙ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ

Υπόμνημα

Σχόλιο Ευκαιρία Γκολ Σφύριγμα διαιτητήΠέναλτι ΑλλαγήΚίτρινηΚόκκινη

Λεπτό προς λεπτό

[90΄+4΄] Τέλος αγώνα

[90΄+4΄] Στη θέση του Τσουλάκου ο Κουκέλλης

[90΄+3΄] Κεραυνός του Βελετάκου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ και ένα επιφώνημα ανακούφισης ακούστηκε από την κερκίδα...

[90΄] Στη θέση του Κάρδαρη ο Βουργουτζής

[86΄] Τετ α τετ του Μιχαλάκη, ο Δημόπουλος αποκρούει πολύ όμορφα και στερεί το τρίτο γκολ του Αιολικού...

[82΄] Στη θέση του Μουρατίδη που αποχωρεί καταχειροκροτούμενος μπαίνει ο Μουτζούρης

[80΄] Στη θέση του Τσιώλη μπήκε ο Βελής για το Λαύριο

[80΄] Καλό γύρισμα του Μιχαλάκη μέσα στην περιοχή, το σουτ του Τσουλάκου όμως ήταν κακό και η μπάλα πέρασε άουτ

[75΄] Ο Ζούμας περνάει στη θέση του Μούργου

[73΄] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στο Μπεργιάνη για σκληρό φάουλ

[70΄] Ο Αποστολίδης επιχείρησε να γεμίσει βαθιά στην αντίπαλη περιοχή από φάουλ που είχε κερδίσει στο χώρο του κέντρου, αλλά το σουτ του κόντραρε στην πλάτη του Μούργου, που κέρδισε τη μπάλα και βγήκε επικίνδυνα στην κόντρα. Αλλά η σέντρα σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ και ο κίνδυνος πέρασε...

Ο Αιολικός έχει την υπεροχή στο παιχνίδι, πιέζει για ένα τρίτο γκολ, αλλά δεν έχει καθαρό μυαλό στην τελική του προσπάθεια

[57΄] Καλό φάουλ από τα 35 μέτρα του Αποστολίδη, αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ ο Δημόπουλος.

[46'] Έναρξη Β' Ημιχρόνου

Ανεξαρτήτως αποτελέσματος στη Χίο, στον αγώνα της Μικρασιατικής με τον Αχαρναϊκό, ο Αιολικός καλείται να δείξει χαρακτήρα και να φύγει νικητής από τον "Ταρλά", παραμένοντας κοντά στην κορυφή. Το 2-1 του δίνει το προβάδισμα, όμως θα χρειαστεί απόλυτη συγκέντρωση στην επανάληψη, για να "καθαρίσει" το ματς και η νίκη όσο το δυνατόν πιο γρήγορα

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Μικρασιατική Χίου - Αχαρναϊκός 0-1

[45'] Λήξη ημιχρόνου, Αιολικός - Ολυμπιακός Λαυρίου 2-1

[37'] ΚΙΤΡΙΝΗ στον Μουρατίδη

[31'] Δυνατό πλάγιο του Αποστολίδη, η μπάλα έφτασε στον Κάρδαρη, που επιχείρησε ένα "αεροπλανικό" σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ

[30'] Κάθετη πάσα του Μουρατίδη, ο Μιχαλάκης μπήκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, επιχείρησε το πλασέ όμως η μπάλα έφυγε άουτ

[23'] ΓΚΟΛ!! 2-1!! Ολέθριο λάθος του Αποστολίδη, που έχασε την μπάλα έξω από την περιοχή, ο Μούργος μπήκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε τον Αθανασόπουλο, μειώνοντας το σκορ

[21'] Άμεση απάντηση στις ευκαιρίες από τον Αιολικό, με τον Μουρατίδη να βγαίνει τετ α τετ, να ανοίγει όμως το κοντρόλ με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας Δημόπουλος, να μπλοκάρει την μπάλα

[20'] Δυνατό σουτ του Βελετάκου με εξουδετερωμένο τον Αθανασόπουλο, απομάκρυνε πάνω στη γραμμή ο Αποστολίδης

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Αιολικό, που είναι ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης, παίζοντας γρήγορο και ουσιαστικό ποδόσφαιρο. Τα δύο γκολ του Μουρατίδη έχουν φτιάξει το κέφι και τη διάθεση στην κερκίδα, με τους περίπου 500 φιλάθλους να απολαμβάνουν το ποδοσφαιρικό θέαμα που προσφέρει η ομάδα της Μυτιλήνης

[12'] Δυνατό σουτ του Μίχου από μακριά, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Δημόπουλος

[6'] ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 2-0!! Καταπληκτικός συνδυασμός μεταξύ Μουρατίδη και Μιχαλάκη, στη γρήγορη αντεπίθεση του Αιολικού, ο Μουρατίδης έγινε ξανά αποδέκτης της μπάλας και με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το δεύτερο γκολ των Μυτιληνιών...

[3'] ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 1-0!! Δυνατό πλάγιο του Βούρου μέσα στην περιοχή, ο Τσουλάκος έπιασε την κεφαλιά και ο επερχόμενος Μουρατίδης με σουτ άνοιξε το σκορ.

[1'] Έναρξη αγώνα

Μικρή καθυστέρηση, λίγο πριν την έναρξη του αγώνα. Περίπου 500 φίλαθλοι στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Αγγελάκης, με βοηθούς τους Μερκενίδη και Παπαδόπουλο (Μακεδονίας)

Συνθέσεις

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Αθανασόπουλος, Βούρος, Ντζιμάνης, Καδής, Αποστολίδης, Χατζηκυριάκος, Μίχος, Μιχαλάκης, Τσουλάκος, Κάρδαρης, Μουρατίδης
Στον πάγκο: Μουτζούρης, Μπαντοτάκης, Γ. Βουργουτζής, Κουκέλλης, Μουστόγιαννης, Λαγουτάρης, Διονυσάτος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΥΡΙΟΥ: Δημόπουλος, Βαφειάδης, Τσομπανάκης, Μπώχος, Καραπιπέρης, Μπεργιάννης, Μούργος, Γιαχάεβ, Μούνχι, Βελετάκος, Τσιώλης
Στον πάγκο: Ζούμας, Βελλής, Καυκιάς, Τζιτζιφάτος, Αρζουμανίδης, Πετρίδης, Β. Γιαχάεβ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------