Νίκησε 3-1 και ικανοποίησε

20/08/2010 - 20:32 Τελευταία τροποποίηση στις 15/09/2010 - 10:15

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, ο Αιολικός κατέφερε να επιβληθεί του Ατρομήτου Αγίας Μαρίνας με σκορ 3-1, στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας για τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Χρησιμοποιώντας δύο διαφορετικές ενδεκάδες, ο Φώτης Κοκκινέλλης προσπάθησε να δει σε συνθήκες αγώνα, σε τί κατάσταση βρίσκονται οι ποδοσφαιριστές του μετά από τη συμπλήρωση ενός μήνα σκληρών προπονήσεων. Το συγκεκριμένο ματς ήταν το πρώτο και για την ομάδα της Αγίας Μαρίνας, που στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε σημάδια ομάδας που σίγουρα θα πρωταγωνιστήσει στο νέο πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας.

Ο Αιολικός αγωνίστηκε στο Α' Ημίχρονο με βασικούς κυρίως ποδοσφαιριστές, σε διάταξη 4-3-3, με τον Καραβασίλη κάτω από τα δοκάρια, τους Καφαλούκο και Τρακέλλη δεξιά και αριστερά αντίστοιχα στα μπακ, κεντρικό αμυντικό δίδυμο τον Αλέξη Καδή και τον Μάριο Αντωνούρη, τριάδα στο κέντρο τους Τσετιροκλή, Κροτσίδα και Διονυσάτο, στα χαφ δεξιά τον Χρόνη και αριστερά τον Μιχαλάκη, με φουνταριστό τον Πέτρο Νταλαμπέκη. Ο υψηλόσωμος επιθετικός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ μάλιστα για τον Αιολικό, στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, επιχειρώντας σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία του -ανήμπορου να αντιδράσει- Γιώργου Σπετσιώτη. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Φώτης Κοκκινέλλης άλλαξε όλη την ομάδα όχι όμως και το σύστημα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Στα γκολπόστ έκατσε ο Γώμος, με ακραίους μπακ τον Διακορώνα (δεξιά) και τον Βούρο (αριστερά), δίδυμο στο κέντρο της άμυνας τον Σπύρου και τον Καπταγιάννη, στο χώρο του κέντρου τους Μαλακό, Δουνιά και Βαμβουκλή, προωθημένους στα άκρα τον Γιώργο Βουργουτζή (δεξιά) και τον Σοφιάνη (αριστερά) και κορυφή στην επίθεση τον Παναγιώτη Βουργουτζή.

Ο Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή του στο πρώτο τέταρτο του β' ημιχρόνου, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κυριάκου Κουνιαρέλλη στο 61ο λεπτό. Η αντίδραση του Αιολικού όμως ήταν άμεση και τρία λεπτά αργότερα, πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ, με όμορφο πλασέ του Γιώργου Βουργουτζή, ενώ πέτυχε και τρίτο γκολ σε ψηλοκρεμαστό σουτ του Βαμβουκλή (η μπάλα κόντραρε κάπου) στο 81ο λεπτό.

Οι παίκτες του Στρατή Μυρογιάννη έδειξαν ένα δεμένο σύνολο, που έπαιξε πολύ καλά για την εποχή, όμως δεν πρέπει να παραγνωριστεί το γεγονός πως η ομάδα της Αγίας Μαρίνας ξεκίνησε πριν από μόλις μια εβδομάδα την προετοιμασία της.

Για τον Αιολικό, που το ερχόμενο Σάββατο θα παίξει δεύτερο φιλικό στην Τουρκία με αντίπαλο την Kuccüköy, δεν αγωνίστηκαν -περισσότερο για να προφυλαχθούν- οι Δάρρας, Μουτζούρης, Δημάκης, Σκαλοχωρίτης και Τσιταντίνος, που αντιμετώπιζαν ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμού.