Stop Κύμης σε Παναργειακό!

22/09/2014 - 14:04

Panargeiakos_Mpreska1Ο Αιολικός ξεκίνησε εντυπωσιακά στη δική του πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής, επικρατώντας με το ευρύ 4-1 της Αχαϊκής στον «Ταρλά», κάνοντας έτσι αισθητή την παρουσία του στον 3ο όμιλο.

Στα υπόλοιπα ματς της 2ης Αγωνιστικής, η Καλαμάτα ήταν εκείνη που κατόρθωσε να κάνει το «2 στα 2», περνώντας νικηφόρα μέσα από τα Μέγαρα επί του Βύζαντα. Οι Μεσσήνιοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ πολύ νωρίς από το γκολ του Στρατάκη, όμως κατάφεραν να αντιδράσουν και στο 43’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλαντζή, ο Τριάντος έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Η «Μαύρη Θύελλα» συνέχιζε να πιέζει, με αποτέλεσμα στο 60’ να σκοράρει με τον Ηλιόπουλο για το 1-2, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Στην Εύβοια, η Κύμη έβαλε… φρένο στη φόρα που είχε πάρει ο Παναργειακός, μετά την πεντάρα που έριξε στην πρεμιέρα επί του Παναρκαδικού, αποσπώντας την ισοπαλία (1-1) από την παρέα του Μάριο Μπρέσκα, που άνοιξε το σκορ στο 23’ με δυνατό σουτ. Η Κύμη κατάφερε να ισοφαρίσει στο 64' με τον Ζαχαράκη, όμως ένα λεπτό αργότερα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καρατζά, χωρίς πάντως να αλλάξει κάτι στο ματς.

Ματσάρα έγινε στη Ζάκυνθο, εκεί όπου ο τοπικός Ζακυνθιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με τον ΠΑΟ Βάρδας. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 41’ με τον Ζάκοφ και ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι στο 61’με τον Νίκου. Τέσσερα λεπτά αργότερα η «μπάρτσα» πήρε εκ νέου το προβάδισμα (1-2) με τέρμα του Σκοζάϊ, όμως η χαρά της δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 69’ ο Καραμαλίκης ισοφάρισε σε 2-2. Η ομάδα της Βάρδας ανταπάντησε με τον Θεοδωρακόπουλο στο 79’ (2-3) και το τελικό 3-3 διαμόρφωσε στο 89’ ο Λιβέρης.

Τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής πήρε ο Παναρκαδικός μέσα στη Μαγούλα, κόντρα στον τοπικό Αστέρα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Καδά (65’), όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Παπακωνσταντίνου στο 85ο λεπτό.

Ο αγώνας του Ερμή Κιβερίου με τον Πανελευσινιακό αναβλήθηκε.