Κορυφή για Άργος και Μανωλάδα

20/10/2014 - 03:00 Τελευταία τροποποίηση στις 07/12/2014 - 10:05

Με σκορ 0-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Ζακυνθιακού κόντρα στον Παναργειακό, που έδωσε τρεις πόντους στην ομάδα του Άργους, φιγουράροντας έτσι στην κορυφή του πίνακα. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Πούτσι στο 22ο λεπτό. Συγκάτοικος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, η Δόξα Νέας Μανωλάδας που πήρε στα χαρτιά τον αγώνα με την Κύμη, η οποία αποχώρησε από το πρωτάθλημα λόγω οικονομικών δυσκολιών.

Τη λύτρωση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε ο Πανελευσιανιακός, νικώντας τον μαχητικό ΠΑΟ Βάρδας με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι του Πέτρου Μίχου προηγήθηκαν με τη σέντρα χάρη σε γκολ που σημείωσε στο 2ο λεπτό ο Γκουτσούλας με σουτ από τα 35 μέτρα. Όμως η απάντηση ήρθε άμεσα από τους φιλοξενούμενους, με τον Ζακόφ να ισοφαρίζει στο 10' με κοντινό πλασέ. Τη λύση έδωσε ο Δουκάκης με δυνατό σουτ εκτός περιοχής στις καθυστερήσεις.

Γκέλα, ακόμα μία, πραγματοποίησε η Καλαμάτα που κόλλησε στο ισόπαλο 0-0 απέναντι στον Ερμή Κιβερίου. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα χαμένο πέναλτι, με τους Μεσσήνιους να αστοχούν στο 54’ σε εκτέλεση του Καλαντζή και τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο 81ο λεπτό, με τον Καραγιάννη. Αξίζει να σημειωθεί, ότι η Καλαμάτα ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νιφορόπουλου, ενώ στη φάση του πέναλτι υπέρ της ομάδας του Κιβερίου αποβλήθηκε και ο Κουρμπανάς.

Ισόπαλοι δίχως τέρματα αναδείχθηκαν Μανδραϊκός και Αχαϊκή σε ένα ματς με πολλές ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους, που αγωνίστηκαν μάλιστα «λαβωμένοι» από τις απουσίες των Νικολόπουλου, Σουράνη, Φούφουλα και Νιάρου. Σε πέντε περιπτώσεις οι Αχαιοί απώλεσαν την ευκαιρία να σκοράρουν και περιορίστηκαν στο έναν πόντο, κόντρα σε έναν Μανδραϊκό που παρουσίασε εκ νέου προβλήματα στην ανάπτυξη.

Τέλος στα Μέγαρα, ο Βύζαντας προηγήθηκε με γκολ του Στρατάκη στο 22ο λεπτό και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να «κλειδώσει» τη νίκη του απέναντι στον Αστέρα Μαγούλας, με τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου να ισχύει λίγο πριν τη λήξη, όταν οι φιλοξενούμενοι στη μοναδική τους επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ σκόραραν με τον Τσούπρο και τη βοήθεια του αέρα, φεύγοντας με το βαθμό της ισοπαλίας.