Άλωσε την Ελευσίνα η Δόξα Ν. Μανωλάδας

01/12/2014 - 09:15 Τελευταία τροποποίηση στις 22/12/2014 - 22:26

Τεράστιας σημασίας νίκη σημείωσε η Δόξα Νέας Μανωλάδας μέσα στην έδρα του Πανελευσιανιακού με σκορ 0-1, σκαρφαλώνοντας έτσι στην κορυφή του πίνακα, μετά και τη βαθμολογική απώλεια του Παναργειακού. Η ομάδα της Μανωλάδας έφτασε στο μεγάλο «2» με γκολ του Νικολόπουλου στο 55ο λεπτό, πραγματοποιώντας μια εμφάνιση που σίγουρα γεννά προσδοκίες για ακόμα καλύτερη συνέχεια, έστω κι αν η Δόξα κινείται αθόρυβα όλο αυτό το διάστημα.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Καλαμάτα επιβλήθηκε του Παναργειακού με σκορ 2-1, φέρνοντας ανακατατάξεις στην κορυφή της βαθμολογίας. Η «Μαύρη Θύελλα» προηγήθηκε πολύ νωρίς, μόλις στο 4ο λεπτό με τέρμα που σημείωσε ο Δημητριάδης. Ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα της Μεσσηνίας στο 17’ και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στην επανάληψη, ο Παναργειακός του Τίμου Καβακά κατάφερε να μειώσει στο 65ο λεπτό με γκολ του Όγιος, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στα τελευταία λεπτά, πιέζοντας για την ισοφάριση. Η Καλαμάτα έμεινε μάλιστα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ηλιόπουλου, ενώ στις καθυστερήσεις ο Παναργειακός έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Έτοφ να φύγει με το βαθμό από μια πολύ δύσκολη έδρα.

Στην Τρίπολη, ο Παναρκαδικός πανηγύρισε την πρώτη του εντός έδρας νίκη, επικρατώντας της Αχαϊκής με σκορ 3-1. Το δρόμο προς τη νίκη άνοιξε ο Αρώνης στο 34ο λεπτό, όμως λίγο αργότερα οι Αχαιοί ισοφάρισαν προσωρινά με προβολή του Κωστή, έπειτα από λάθος του Αρδάμη. Στο 74ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κωστή, που διαπληκτίστηκε λεκτικά με την κερκίδα. Η λύτρωση για τους Αρκάδες ήρθες το 84’ όταν ο Κώτσιρας πέτυχε το 2-1, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αρδάμης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στη Βάρδα, ο τοπικός ΠΑΟ αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Αστέρα Μαγούλας. Στο 16' ο Νικολόπουλος με δυνατό σουτ πέτυχε το 1-0, όμως εννέα λεπτά αργότερα ο Μπέχλης έφερε το ματς στα ίσα. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 61' με κεφαλιά του Ντόμα, όμως ο Αστέρας βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, στο 69ο λεπτό, με τέρμα του Ανδριόπουλου ύστερα από σέντρα του Τσατίδη. Ο αγώνας στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του τερματοφύλακα Βασιλειάδη της ομάδας της Μαγούλας στο 79ο λεπτό, ο οποίος μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο κι εκφράζονται φόβοι για εξάρθρωση ώμου.

Τέλος, σε αγώνα που έγινε το Σάββατο, ο Βύζας Μεγάρων πήρε νίκη μέσα στην έδρα του Μανδραϊκού με σκορ 0-1 χάρη σε τέρμα του Σελμανάι στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ξεκούραστα πρόσθεσε τρεις βαθμούς στη συγκομιδή του το Λουτράκι, που πήρε στα χαρτιά το ματς με την Κύμη. Ρεπό είχε ο Ερμής Κιβερίου.