Άλλαξε χέρια η κορυφή!

08/12/2014 - 11:14 Τελευταία τροποποίηση στις 22/12/2014 - 21:18

Συγκάτοικοι στην πρώτη θέση του πίνακα βρίσκονται πλέον Καλαμάτα και Παναργειακός, που κέρδισαν τα παιχνίδια τους στην 9η Αγωνιστική του 3ου ομίλου και παράλληλα εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Δόξας Νέας Μανωλάδας.

Ο ΠΑΟ Βάρδας έκανε τη μεγάλη έκπληξη, στο τοπικό ντέρμπι της Βουπρασίας, επικρατώντας με 1-2 της Δόξας έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βούλγαρο Ζακόφ, που πέρασε μάλιστα ως αλλαγή στο ματς στο 80ο λεπτό και έβαλε την προσωπική του σφραγίδα. Κέρδισε πέναλτι στο 88' σε ανατροπή του από τον Αγγελόπουλο και το εκτέλεσε εύστοχα, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Ο ΠΑΟ Βάρδας είχε προηγηθεί στο 52’ με αυτογκόλ του Μπίζου, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μελετίδη (77').

Η Καλαμάτα πέρασε πρώτη μετά τη νίκη της μέσα στη Μαγούλα, επί του τοπικού Αστέρα με σκορ 0-1, χάρη στο γκολ του Δημητριάδη, σε ένα ματς όπου σημειώθηκαν επεισόδια στις εξέδρες με ένα τραυματία στο νοσοκομείο!

Σταθερός ο Παναργειακός νίκησε και στην έδρα της Αχαϊκής με 0-1, με σκόρερ τον Πούτσι στο 46ο λεπτό, ενώ στα Μέγαρα, Βύζας και Λουτράκι έμειναν στη λευκή ισοπαλία ύστερα από ένα μέτριο παιχνίδι (0-0). Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 75' με τον Χουστουλάκη, ενώ στο 86' αποβλήθηκε από τον πάγκο του Βύζαντα ο προπονητής Βασίλης Στασινόπουλος.

Το Σάββατο, σαν... τυφώνας ο Ζακυνθιακός διέλυσε τον Μανδραϊκό σε 5-1. Το δρόμο προς τη νίκη άνοιξε στο 4’ ο Νίκου και στη συνέχεια ο Μπαρμπαρούσης με δύο γκολ στο 31’ και το 45’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Μανδραϊκός μείωσε στο 52’ με τον Μπεγκλετζή σε 3-1. Στο 72’ ο Καραμαλίκης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σημείωσε το 4-1 και ακολούθησαν δύο δοκάρια του Μπεγκλετζή για τον Μανδραϊκό στο 77’ και το 79’. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Πέττας στο 89’.

Ξεκούραστο τρίποντο πρόσθεσε στη συγκομιδή του ο Παναρκαδικός, που πήρε στα χαρτιά το ματς με την Κύμη (0-3).