Πέρασε πάλι μπροστά ο Παναργειακός

15/12/2014 - 11:33 Τελευταία τροποποίηση στις 22/12/2014 - 20:31

Παρά το γεγονός πως πραγματοποίησε μέτρια και κακή ποιοτικά εμφάνιση, ο Παναργειακός πήρε τη νίκη με τον Αστέρα Μαγούλας (3-1) και επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το σκορ άνοιξε στο 47ο λεπτό, μετά από ατομική ενέργεια του Ρότα και σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Καρούτης με σουτ σκόραρε. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 67’, σε μια γρήγορη αντεπίθεση, σε ανατροπή του Τσαπάρα από Κατσαούνη, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Επιτροπάκης. Η ομάδα του Άργους έφτασε στη νίκη με δύο γκολ του Έτοφ στο 77 και στο 88’.

Στην Καλαμάτα, η ομώνυμη ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Δόξα Νέας Μανωλάδας (1-1). Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό, με γκολ για τους φιλοξενούμενους και συγκεκριμένα από τον Καλαντζή. Όμως η «Μαύρη Θύελλα» αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε με τον Νικολόπουλο επτά λεπτά αργότερα, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Την καταπληκτική του πορεία συνέχισε το Λουτράκι, κερδίζοντας τον Ζακυνθιακό με 1-0, διατηρώντας παράλληλα το μηδέν παθητικό στην άμυνα. Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Σουσούνης στο 12ο λεπτό.

Για τον Μανδραϊκό, έπρεπε να φτάσουμε στη 10η Αγωνιστική ώστε να πανηγυρίσει το τρίποντο της νίκης. Απέναντι στον Ερμή Κιβερίου, η ομάδα της Μάνδρας επικράτησε με σκορ 1-0, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Μπεγκλετζής στο 60ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολών του Σέλη (65’) για τους φιλοξενούμενους και του Φερεντίνου (85’) για τους γηπεδούχους.

Στην Τρίπολη, Παναρκαδικός και Βύζας Μεγάρων έμειναν στο ισόπαλο 0-0, παρά το γεγονός πως και οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Παράπονα έχουν οι «Αρκάδες» από τη διαιτησία, ζητώντας πέναλτι σε ανατροπή του Καδά στο 62’ από τον Διαμαντόπουλο.

Στην Ελευσίνα, ο Αιολικός απέδρασε από την έδρα του Πανελευσινιακού με το ισόπαλο 1-1, αν και είχε πολλές ευκαιρίες να πάρει ακόμα και τη νίκη, πραγματοποιώντας εμφάνιση αντάξια της ιστορίας του. Τα γκολ των δύο ομάδων σημείωσαν στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου, οι Τόρες (2’) και Τσουμάγκας (48’).

Τέλος, ξεκούραστο τρίποντο πήρε η Αχαϊκή, κερδίζοντας το ματς με την Κύμη στα χαρτιά (0-3αα). Ρεπό είχε ο ΠΑΟ Βάρδας.