Βασική η Γιαννή σε όλα τα παιχνίδια της Εθνικής Κορασίδων

28/09/2022 - 19:27 Τελευταία τροποποίηση στις 28/09/2022 - 19:52

Μπορεί η Εθνική κορασίδων να μην τα κατάφερε γνωρίζοντας τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α’ φάση των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17, ωστόσο η Μιχαέλα Γιαννή είχε βασική θέση στην 11αδα και στις τρεις αναμετρήσεις, με τον ομοσπονδιακό τεχνικό Γιώργο Παπακώστα να δείχνει ότι βασίζεται αρκετά στην Μυτιληνιά αθλήτρια.

Πρώτος αντίπαλος της Εθνικής, η Πολωνία η οποία αποδείχτηκε ανώτερη και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει χάρη στα γκολ της Γκρζβίνσκα στο 31’, της Γκούζικ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και της Σικόρα στο 83’, με τη Γιαννή να αγωνίζεται για 72 λεπτά όπου και αντικαταστάθηκε από την Ίβιτς.

Επόμενος αντίπαλος του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ήταν το Βέλγιο το οποίο υποχρέωσε ξανά σε ήττα την Ελλάδα με σκορ 1-0. To μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε η Πιρέν με σουτ στο 70ο λεπτό. Σε αυτό το παιχνίδι η Γιαννή αντικαταστάθηκε στο 74ο λεπτό από την Βλάχου. Στο τελευταίο παιχνίδι, η οικοδέσποινα Ισπανία νίκησε εύκολα 5-0, με τη Γιαννή να αγωνίζεται σε όλον τον αγώνα σχεδόν, αφού έγινε ξανά αλλαγή στις καθυστερήσεις (90'+2') από την Ίβιτς. Τα γκολ σημείωσαν η Ορτέγα Ρεκένα (41’, 71’), η Σεγούρα (58’), ενώ στη διαμόρφωση του τελικό σκορ χρεώθηκε δύο αυτογκόλ η Ζάγκλη (43’, 73’).Ύστερα και από αυτό το αποτέλεσμα, η Εθνική θα συμμετάσχει στον 2ο γύρο της διοργάνωσης από την League B.