Η ΕΠΟ τιμώρησε τον Αετό Λουτρών για τον αγώνα Κυπελλου

13/09/2023 - 16:07

Ο Αετός Λουτρών τιμωρήθηκε από την ΕΠΟ για τον αγώνα της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο την ΑΕ Μυκόνου.

Η ομάδα των Λουτρών είχε ζητήσει αναβολή της αναμέτρησης, αποστέλλοντας μάλιστα στην ΕΠΟ όλα τα σχετικά έγγραφα για τη μη διαθεσιμότητα εισιτηρίων για την μετακίνηση του στις 28/8 που έχει οριστεί ο αγώνας. Ωστόσο, η διοργανώτρια αρχή προχώρησε στην ματαίωση της αναμέτρησης, κατακυρώνοντας τον αγώνα υπέρ της ομάδας της Μυκόνου.

Πέρα όμως από τη κατακύρωση του αγώνα υπέρ των γηπεδούχων, η Πειθαρχική επέβαλε στον Αετό Λουτρών χρηματική ποινή αφαίρεση πέντε (5) βαθμών από την τρέχουσα και πέντε (5) βαθμών από την επόμενη αγωνιστική περίοδο, από το πρωτάθλημα που συμμετέχει και χρηματική πρόστιμο 2.000 ευρώ, σύμφωνα με το άρθρο 17 του νέου ΚΑΠ.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Αετός αναμένεται να προσφύγει κατά της απόφασης. Αναλυτικά η απόφαση της Π.Ε της ΕΠΟ:

"Η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΟ έλαβε κατά την τελευταία της συνεδρίαση την ακόλουθη απόφαση.

Επιβάλλει στο σωματείο με την επωνυμία «Αετός Λουτρών ΓΠΣ» τις κάτωθι πειθαρχικές κυρώσεις:

α) Κατακύρωση του αγώνα που είχε οριστεί για τις 28.08.2023 στο γήπεδο Μακρακώμης Φθιώτιδας, μεταξύ των ομάδων «ΑΕ Μυκόνου» και «Αετός Λουτρών ΓΠΣ» στο πλαίσιο της 1ης Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, υπέρ της γηπεδούχου ομάδας «ΑΕ Μυκόνου», με τέρματα 3-0,
β) Αφαίρεση πέντε (5) βαθμών από την τρέχουσα και πέντε (5) βαθμών από την επόμενη αγωνιστική περίοδο, από το πρωτάθλημα που συμμετέχει,
γ) το τυχόν μερίδιό της από τηλεοπτικά δικαιώματα περιέρχεται στην ΕΠΟ,
δ) αποκλεισμό από τους αγώνες των διασυλλογικών διοργανώσεων της UEFA για τη συγκεκριμένη ποδοσφαιρική περίοδο και,