Άνετη πρόκριση για την Ολυμπιάδα Υμηττού

13/03/2024 - 13:22 Τελευταία τροποποίηση στις 13/03/2024 - 19:36

Η Ολυμπιάδα Υμηττού πήρε τη νίκη και την πρόκριση άνετα 0-5 στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών απέναντι στην ομάδα της Καλλονής το πρωί της Τετάρτης 13 Μαρτίου.

Καλλονή

Ο αγώνας διεξήχθη στο γήπεδο Παρακοίλων, με την πρωτοεμφανιζόμενη ομάδα της Καλλονής στις εθνικές κατηγορίες να γνωρίζει την ήττα από την ανώτερη Ολυμπιάδα, η οποία λαμβάνει μέρος στο πρωτάθλημα της Α Εθνικής Γυναικών. Αυτή η αναμέτρηση αποτέλεσε σίγουρα ένα δυνατό τεστ για τις νεαρές αθλήτριες της Καλλονής, οι οποίες αποκόμισαν πολύτιμες εμπειρίες.

Ολυμπιάδα Υμηττού

Η φιλοξενούμενη ομάδα άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με την Καραθανάση και διπλασίασε τα τέρματα της στο 35' με την Γκιογκέζα, ενώ σημείωσε και τρίτο τέρμα δύο λεπτά αργότερα με την Βερβάτη. Στο 57' η Δεϊνη πέτυχε το 0-4 και η Καραθανάση ξανά στο 80ο λεπτό το τελικό 0-5. Σημειώνεται ότι από την Ολυμπιάδα αγωνίστηκαν νεαρές αθλήτριες που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Γ εθνική γυναικών.