Με Μανιά στην παράταση «καθάρισε» την πρόκριση κόντρα στο Αιγάλεω ο Διαγόρας

04/10/2023 - 17:10

Ο Διαγόρας νίκησε 2-0 στην παράταση το Αιγάλεω στο «Στ. Μαυροθαλασσίτης» και θα αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με δύο γκολ του Μανιά στην παράταση ο Διαγόρας ξεπέρασε το εμπόδιο του Αιγάλεω και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με 0-0 και οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στο έξτρα μισάωρο. Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές φάσεις, με την πιο σημαντική ευκαιρία να είναι στο 44′ όταν Τσιμόπουλος έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Μασούρα.

Στο δεύτερο 45λεπτο, το Αιγάλεω απείλησε στο 74′ με τον Σταμένκοβιτς, όμως, ο Αυγερινός απομάκρυνε σωτήρια και έτσι οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στην παράταση.  Εκεί, η ομάδα της Ρόδου σκόραρε στο 94′ με τον Μανιά, ο οποίος σημείωσε και το 0-2 στο 104′ υπογράφοντας την πρόκριση. Αξίζει να σημειωθεί ότι το Σίτι στο 111′ έχασε πέναλτι με τον Ζυγκερίδη.