Μεγάλα σκορ στο Κύπελλο

20/09/2010 - 11:52 Τελευταία τροποποίηση στις 03/01/2011 - 14:37

Τα μεγάλα σκορ και οι καθαρές νίκες ήταν το χαρακτηριστικό στοιχείο των πρώτων αγώνων στη Β' Φάση του Κυπέλλου Λέσβου, με τα φαβορί να επικρατούν και να βάζουν γερά θεμέλια για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Καταιγιστική... Θύελλα!

Η ομάδα της Πηγής ήταν απολαυστική στον αγώνα της κόντρα στην ΑΕΜ και πιάνοντας εξαιρετική απόδοση στο Α' ημίχρονο, οπότε και προηγήθηκε με 4-0, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς της. Για τη Θύελλα σκόραραν από δύο γκολ οι Καραγιάννης και Κάσσος, ενώ το πέμπτο γκολ της ομάδας πέτυχε ο Λουπέλλης. Η ομάδα του Γιώργου Κουτρομπίλα σκόραρε με τους Σερφαίγκο και Μπαζίνα.

Ουσιαστικός ο Αστέρας Νίκης

Παίζοντας απλό και ουσιαστικό ποδόσφαιρο και σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ο Αστέρας Νίκης επικράτησε του Αίαντα Μυτιλήνης με σκορ 2-0. Τα τέρματα για την ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή πέτυχαν οι Λαμπράκης και Παπαβασιλείου, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης εν όψει του επαναληπτικού.

Το ντέρμπι της Γέρας... αναγεννήθηκε!

Η Αναγέννηση Γέρας ήταν η μεγάλη νικήτρια του τοπικού ντέρμπι της περιοχής, με αντίπαλο τον Αρίωνα Παλαιοκήπου. Μπορεί το Α' ημίχρονο να έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα, ωστόσο στην επανάληψη οι παίκτες του Δημήτρη Γαβαλά ανέβασαν την απόδοσή τους και με δύο γκολ του Τακού σφράγισαν τη νίκη, κάνοντας παράλληλα βήμα πρόκρισης.

Εξάσφαιρος Διαγόρας

Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής ήταν απολαυστική με αντίπαλο τα Λιονταράκια, επικρατώντας με 0-6 και μπαίνοντας ουσιαστικά από την Κυριακή στην κληρωτίδα της επόμενης φάσης. Τα γκολ της ομάδας του Νίκου Μάττα, που προηγήθηκε στο ημίχρνο με 0-4, πέτυχαν οι Μελαχροινός (2), Νταής, Γκιάτα, Γκάγκας και Ζουμπίλης.