Αλώβητος ο Αλκιβιάδης

27/04/2022 - 23:40 Τελευταία τροποποίηση στις 28/04/2022 - 00:05

Σπουδαία νίκη 2-3 που τον διατήρησε στην πρώτη θέση για τον Αλκιβιάδη απέναντι στον σκληροτράχηλο Πολιχνίτο, για την τρίτη αγωνιστική των play off. Στις υπόλοιπες δύο αναμετρήσεις, ο Μακαρέας νίκησε 0-3 τον Αστέρα και ο Παπανικολής 2-0 τον Αχιλλέα.

Νικητής 2-3 αναδείχθηκε ο Αλκιβιάδης κόντρα στον Πολιχνίτο στο γήπεδο Αγιάσου σε ένα παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο πρώτο ημίχρονο το οποίο δεν ήταν τόσο ποιοτικό για τις δύο ομάδες όσο το δεύτερο, ο Αλκιβιάδης προηγήθηκε στο 7' με το γυριστό σουτ του Σιμόνι. Στην επανάληψη, ο Σταμογιώργος ισοφάρισε 1-1 με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φώτα, όμως ο Σιμόνι ξανά στο 60' μετά από σέντρα του Ζήση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Ο Πορτογλής στο 64' με απ' ευθείας φάουλ σχεδόν από το κέντρο έφερε ξανά το ματς στα ίσια, αλλά ο Μιχαλακέλλης λίγο αργότερα με φάουλ σημείωσε το τελικό 2-3. Να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες δεν είχαν βασικό τερματοφύλακα με τον ποδοσφαιριστή Παλαμίδα για την ομάδα του Κάτω Τρίτους να καλύπτει τη θέση και τον Μαζέλι επίσης να αγωνίζεται ως τερματοφύλακας για τον Πολιχνίτο.

Άνετο πέρασμα για τον Μακαρέα από τη Μόρια 0-3 απέναντι στον Αστέρα(Ορφέα) ο οποίος ήταν κατώτερος των περιστάσεων. Ο Γιώργος Χυδεριώτης έκανε το 0-1 στο 59', ο Κώστας Μέστρος πέτυχε το δεύτερο τέρμα και ο Γιώργος Χυδεριώτης πάλι σημείωσε το 0-3. Ν σημειωθεί ότι οι νικητές είχαν και ένα δοκάρι με την κεφαλιά του Στρατή Χυδεριώτη στο 84'.

Με σκορ 2-0 ο Παπανικολής που είχε αρκετές απουσίες επικράτησε απέναντι στον Αχιλλέα που αγωνίζεται με νεανικό σύνολο. Ο Ρομέο Μπάνα στο 45' πέτυχε το 1-0 και ο Κοντέλλος στο δεύτερο μέρος διπλασίασε για την ομάδα της Ερεσού. Ο Αχιλλέας ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 παίκτες λόγω των αποβολών των Διαμαντή Ράμα στο 89' και Ορέστη Νάκε στο 90'.