Στην Α ΕΠΣΛ Αλκιβιάδης και Παπανικολής

11/05/2022 - 22:00 Τελευταία τροποποίηση στις 11/05/2022 - 22:19

Επιστροφή στην μεγάλη κατηγορία του νησιού για τον Αλκιβιάδη και τον Παπανικολή μετά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής των play off της Β ΕΠΣΛ. Ο Αλκιβιάδης νίκησε 2-3 τον Αχιλλέα και ο Παπανικολής έμεινε ισόπαλος 1-1 με τον Μακαρέα με τις δύο ομάδες να παίρνουν και μαθηματικά το εισιτήριο της ανόδου τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του μίνι πρωταθλήματος. Στην τρίτη αναμέτρηση της ημέρας ο Πολιχνίτος κέρδισε 0-1 τον Αστέρα.

Με τρία γκολ του Χατζηβαγιάννη στο 10', 24' και 34' ο Αλκιβιάδης πέρασε νικηφόρα από το γήπεδο της Πέτρας κόντρα στον Αχιλλέα. Οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει 1-1 προσωρινά με τον Σούπουλη στο 15' και μείωσαν στο τελικό 2-3 στον 90' με τον Διαμαντή Ράμα, ενώ ο Αλκιβιάδης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 παίκτες λόγω των αποβολών των Λαμπούκα στο 14ο λεπτό και Λάμι στο 82'. Με αυτή τη νίκη ο Αλκιβιάδης επέστρεψε στην Α κατηγορία μετά τη σεζόν 2018-2019.

Μετά από δέκα χρόνια και τρίτη φορά συνολικά στην ιστορία του, ο Παπανικολής επιστρέφει και αυτός στην Α ΕΠΣΛ παρά την ισοπαλία 1-1 στο γήπεδο Μεσοτόπου απέναντι στον Μακαρέα που ήταν και πρώτη βαθμολογική απώλεια στα μπαράζ. Ο Χατζηδιαμαντής έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως ο Μακαρέας ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ιντζιρτζή.

Με σκόρερ τον Πορτογλή στο 90ο λεπτό απέδρασε από τη Μόρια ο Πολιχνίτος απέναντι στον Αστέρα(Ορφέα) που δεν έχει καταφέρει να πάρει βαθμό στα μπαράζ. Ο νικητές είχαν και ένα δοκάρι με τον Σταμογιώργο.