Η τρίτη θέση στον Αστέρα Νίκης

23/04/2023 - 12:04 Τελευταία τροποποίηση στις 23/04/2023 - 12:22

Με "χρυσό" σκόρερ τον Σωτήρη Ζηρόπουλο ο Αστέρας Νίκης έκανε την ανατροπή 1-2 στην παράταση του αγώνα κατάταξης των δευτεραθλητών της Β ΕΠΣΛ απέναντι στον Μακαρέα Άγρας και πήρε την τρίτη θέση.

Η αναμέτρηση διεξήχθη το Σάββατο 22/4 στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής, με τον Μακαρέα να παίρνει το προβάδισμα στο πρώτο μέρος μετά την εξαιρετική για άλλη μια φορά απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Κρητικού. Στο 75' ο Κώστας Πατσέλλης που επανήλθε από σοβαρό τραυματισμό βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με το τελικό 1-1 της κανονικής διάρκειας να οδηγεί τις δύο ομάδες στον έξτρα χρόνο.

Στο 99ο λεπτό ο τερματοφύλακας του Μακαρέα Δρακούλης απέκρουσε την κεφαλιά του Σαμιακού, με τον Σωτήρη Ζηρόπουλο να παίρνει το "ριμπάνουντ" και να σημειώνει το νικητήριο τέρμα που χάρισε την τρίτη θέση στην ομάδα του. Σε περίπτωση που ο πρωταθλητής Λέσβου ανέλθει στην Γ Εθνική, τότε ο Αστέρας Νίκης θα πάρει το εισιτήριο για την Α ΕΠΣ Λέσβου.