Συνωστισμός στην κορυφή!

18/04/2011 - 00:08 Τελευταία τροποποίηση στις 18/04/2011 - 11:31

Την ισοπαλία στο ντέρμπι κορυφής, ανάμεσα σε Εθνικό Θερμής και Αχιλλέα Πέτρας (2-2), εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο η Άναξος και ο Ερμής Παμφίλων, που νίκησαν Παλλεσβιακό (4-0) και Καραβαγγέλη Στύψης (1-3), αντίστοιχα.

Αντίθετα, έχασαν έδαφος στη μάχη της ανόδου τα Λιονταράκια, που ηττήθηκαν στην Ερεοό από τον Παπανικολή (2-0). Στο άλλο ματς της 8ης αγωνιστικής, πιο ψηλά στη βαθμολογία σκαρφάλωσε ο Ατρόμητος Ανεμώτιας, που κέρδισε μέσα στο Ίππειος τον τοπικό Αστέρα (1-2)

Τα Φύλλα Αγώνων

Καθαρή νίκη πέτυχε η Άναξος επί του Παλλεσβιακού με σκορ 4-0 και σκαρφάλωσε στη 2η θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη το "Χ" στο ντέρμπι κορυφής. Με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και σκόρερς τους Δ. Βλουτή (2), Χαλκιώτη και Στρ. Βλουτή, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν το τρίποντο της νίκης. Μάλιστα, η Άναξος είχε και δύο δοκάρια με τους Καρραλίδη και Δ. Βλουτή.

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το Ίππειος ο Ατρόμητος Ανεμώτιας, νικώντας τον τοπικό Αστέρα με 1-2. Οι φιλοξενεούμενοι προηγήθηκαν στην ανάπαυλα με γκολ του Ιντζέ, σκοράροντας το γκολ της νίκης με τον Λασκαρίδη. Ο Αστέρας Ιππείου, για τον οποίο αποβλήθηκε ο Παράσχου, πέτυχε το γκολ του με τον Καρτάλη.

Τη δύναμη της έδρας του εκμεταλλεύτηκε ο Παπανικολής, που νίκησε στην Ερεσό τα Λιονταράκια με σκορ 2-0. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Γελέκης και Ελευθερίου. Τα Λιονταράκια ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Κίζου.

Με "2" ανόδου δραπέτευσε ο Ερμής Παμφίλων από τη Στύψη, νικώντας τον Καραβαγγέλη με 1-3. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο ημίχρονο με 1-1, με γκολ που σημείωσαν ο Πετριώτης για τους γηπεδούχους και ο Βούρος για τους φιλοξενούμενους. Στην επανάληψη, ο Ερμής σημείωσε ακόμα δύο τέρματα με τους Βούρο και Λαμπράκη, φτάνοντας στο τελικό 1-3.

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι κορυφής στη Θερμή, με τον Εθνικό να προηγείται στην ανάπαυλα με γκολ του Σαλιάρη. Στην επανάληψη, τα πάντα μοιράστηκαν στα δύο. Το δεύτερο γκολ του Εθνικού σημείωσε ο Στρ. Κατζανός. Για τους φιλοξενούμενους σκόρερς χρίσθηκαν οι Παριανός και Ευσταθόπουλος. Οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι, με τους Στρ. Κατζανό και Απ. Γρούβα.