Νίκες για Αιολικό και Άναξο

07/01/2024 - 12:57 Τελευταία τροποποίηση στις 08/01/2024 - 11:31

Με νίκες για τον Αιολικό και την Άναξο ολοκληρώθηκε το πρωί της Κυριακής η 10η αγωνιστική της Β ΕΠΣ Λέσβου.

Στο γήπεδο της Πέρας, η Άναξος προηγήθηκε στο ημίχρονο 0-1 στο τοπικό ντέρμπι με τον Αχιλλέα. Ο Άνταμ Σουλεϊμάνα προειδοποίησε στο 12ο λεπτό, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι και στο 37’ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κασόγκο. Ο Νούρτσε ισοφάρισε στο 54’ με σουτ, όμως ο Γιάννης Ευαγγέλου με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ έδωσε πάλι το προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους. Στο 81’ ο Άνταμ ξανά πέτυχε το τελικό 1-3 και στο 92' ο Μαζάρι με πέναλτι σημείωσε το τελικό 2-3.

Στην Αγία Μαρίνα, η Δόξα Λέσβου πήρε κεφάλι στο σκορ στο 9ο λεπτό με σκορερ τον Γιαλαμαδάκη. Μέχρι την ανάπαυλα ο Αιολικός είχε την πλήρη κατοχή του αγώνα, όμως δεν κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία, με πιο καλή στιγμή το δοκάρι του Κορκίδη στο 33’. Η υπεροχή των «κυανόλευκων» καρποφόρησε στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας στην ανατροπή 1-3. Με σουτ φωτοβολίδα από τα 30 μέτρα, ο Μπαλωμένος ισοφάρισε 1-1 στο 55ο λεπτό. Στο 67’ ο Αλμέτα με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε την ανατροπή 1-2 και ο Μουρτζιάπης στο 75’ κλείδωσε τη νίκη, πετυχαίνοντας το τρίτο τέρμα της ομάδας του με κοντινό πλασέ. Η Δόξα είχε δοκάρι στο 90’ με τον Κουζινόγλου.