Σημαντικές νίκες και πολλά γκολ

10/10/2010 - 13:31 Τελευταία τροποποίηση στις 10/10/2010 - 23:07

Με τρεις πρωινούς αγώνες ολοκληρώθηκε σήμερα η 3η αγωνιστική της Β' Κατηγορίας, κατά την οποία σημειώθηκαν χορταστικά σκορ.

Ξεχώρισαν οι νίκες του Παλλεσβιακού μέσα στο Ίππειος (0-1) και του Ερμή επί του Εφήβου, στο τοπικό ντέρμπι των Παμφίλων (1-0). Μεγάλη νίκη σημείωσαν τα Λιονταράκια επί του Αρίωνα Παλαιοκήπου (3-1), ενώ το σκορ της ημέρας σημειώθηκε στα Βασιλικά, όπου η τοπική ομάδα επιβλήθηκε του Ανδρονικά Παρακοίλων με 5-3.

Ερμής Παμφίλων - Έφηβος Παμφίλων 1-0

Στο τοπικό ντέρμπι των Παμφίλων, ο τυπικά γηπεδούχος Ερμής κατάφερε να λυγίσει τη σθεναρή αντίσταση του Εφήβου και με γκολ του Χαλακατέβα να πάρει μεγάλη νίκη γοήτρου. Μάλιστα, μεγαλύτερη αξία στη νίκη της ομάδας του Στρατή Μυρογιάννη δίνει το γεγονός, πως ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες λόγω αποβολών των Βερδούκα και Μέντσα. Η ομάδα του Παναγιώτη Πατσόγλου, παρά το ελπιδοφόρο της ξεκίνημα, μετρά συνεχόμενες ήττες και η καρέκλα του προπονητή τρίζει επικίνδυνα...

Αστέρας Ιππείου-Παλλεσβιακός 0-1(0-0)

Με γκολ του Κουρουβακάλη, στο Β' ημίχρονο, ο Παλλεσβιακός πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του Αστέρα Ιππείου και παρέμεινε στο γκρουπ των πρωτοπόρων του 1ου ομίλου στη Β' Κατηγορία. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και είχαν από ένα δοκάρι με τον Σαμαρά για τον Αστέρα και τον Καρανίκα για τον Παλλεσβιακό.

Ποσειδών Περάματος-Αναγέννηση Αγιάσου 1-1

Αν και προηγήθηκε ο Ποσειδών Περάματος με γκολ του Ψαρρού στο Α' ημίχρονο, τελικώς δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τους βαθμούς της νίκης, αφού η Αναγέννηση Αγιάσου κατάφερε να ισοφαρίσει στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Γκίγκα.

Λιονταράκια-Αρίων Παλαιοκήπου 3-1

Σε ένα ματς, που το Α' Ημίχρονο δεν προμήνυε σε τίποτα τι θα επακολουθούσε στο Β', τα Λιονταράκια πήραν σημαντική νίκη επί του Αρίωνα Παλαιοκήπου με σκορ 3-1. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Χατζηδιαμαντής (2) και Πιπεράς, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Αγάς. Η ομάδα του Παλιόκηπου πάντως έχει παράπονα για τη διαιτησία του Μποντάκη, ο οποίος έκανε αρκετές φορές χρήση της κίτρινης κάρτας στο πρώτο μέρος και μοιραία στην επανάληψη απέβαλε τους Κοντάκα και Αγά, αφήνοντας τον Αρίωνα με 9 παίκτες.

Παπανικολής Ερεσού-Καραβαγγέλης Στύψης 3-2

Όμορφο παιχνίδι με πολλά γκολ πραγματοποιήθηκε στην Ερεσό, όπου ο τοπικός Παπανικολής επιβλήθηκε του Καραβαγγέλη Στύψης με σκορ 3-2, χάρη σε γκολ που σημείωσαν οι Μανωλιάς, Θεοδωρίδης και Πατσανάς. Για την ομάδα της Στύψης τα γκολ πέτυχαν οι Πιτσούλης και Ζάρλας. Ο Παπανικολής ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Τσότρας.

Μακαρέας Άγρας-Ταξιάρχης Μανταμάδου 0-5

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ματς με τον Μακαρέα ο Ταξιάρχης Μανταμάδου, καταφέρνοντας να φύγει νικητής από το γήπεδο με το ευρύ 0-5. Τα γκολ της ομάδας του Ταξιάρχη σημείωσαν οι Γκουζιώνης (2), Ν Δρακούλης, Μπαξεβανέλλης και Κουτσαμπάσης, ο οποίος είχε και δοκάρι.

Βασιλικά-Ανδρονικάς Παρακοίλων 5-3

Το σκορ της ημέρας σημειώθηκε στα Βασιλικά, όπου η τοπική ομάδα επικράτησε με 5-3 του Ανδρονικά Παρακοίλων. Για τους γηπεδούχους τα γκολ πέτυχαν οι Αράπογλου (2), Ντούμας(2) και Ψαρρός, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Βαρδής, Τσίγκας και Μ. Βαχαράκης. Μάλιστα, οι δύο ομάδες τέλειωσεν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολών των Ασβεστά και Χρ. Κουτλή, αντίστοιχα.

Ατρόμητος Ανεμώτιας-Μεσότοπος 3-1

Το νικηφόρο της σερί συνεχισε ο Ατρόμητος Ανεμώτιας, που κέρδισε και το Μεσότοπο, με σκορ 3-1. Τα γκολ των νικητών, που επέστρεψαν δυναμικά στις τοπικές κατηγορίες, σημείωσαν οι Μανταφής και Σοφιανός (2).

Αχιλλέας Πέτρας-Άναξος 1-0

Χάρη σε γκολ του Νικόλοφ, ο Αχιλλέας Πέτρας πήρε τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι με την Άναξο με σκορ 1-0. Ο σκόρερ θα μπορούσε να είχε διευρύνει το σκορ, όμως είχε δοκάρι.

Αίας Μυτιλήνης-Εθνικός Θερμής 1-3

Με όμορφη εμφάνιση ο Εθνικός Θερμής πήρε το τρίποντο της νίκης επί του Αίαντα Μυτιλήνης με σκορ 1-3. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Γονιδέλλης, Καμπάνης και Σαλιάρης, ενώ για τους γηπεδούχους σκόρερ χρίσθηκε ο Τσούρος. Το ματς πάντως είχε αρκετά νεύρα και ο διαιτητής Βουρανής έβγαλε από το τσεπάκι τρεις φορές την κόκκινη κάρτα, μια για τον Αίαντα, αποβάλλοντας τον Στεφάνου και δύο για τον Εθνικό, στέλνοντας νωρίτερα στα αποδυτήρια τους Γονιδέλλη και Κατζανό.