Άπαιχτοι οι παλαιστές μας

02/07/2010 - 11:33 Τελευταία τροποποίηση στις 12/07/2010 - 17:39

Μετά το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα και το Πανελλήνιο των παίδων, όπου οι Μυτιληνιοί παλαιστές μας κατάφεραν σχεδόν όλοι, να πάρουν μετάλλιο στην κατηγορία όπου συμμετείχαν, σειρά για μεγάλες διακρίσεις πήρε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της ελληνορωμαικής στην κατηγορία των νέων ανδρών, για αθλητές ηλικίας 17-18-19 και 20 ετών. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στην Ελασσόνα το Σαββατοκύριακο και ο Άτλας Μυτιλήνης, ο μοναδικός σύλλογος που διαθέτει τμήμα πάλης στο Βόρειο Αιγαίο, έλαβε μέρος με τέσσερις αθλητές, τους Βουκαλέλλη, Διαμαντίδη, Βάρκα και Καραγκιοζίδη. Αν και αρχικά, συμμετοχή είχαν δηλώσει και οι Βέτσος, Κλαράκης, τελικώς για διάφορους λόγους αυτοί δεν αγωνίστηκαν.

Ο Νίκος Βουκαλέλλης πάλεψε στα 60 κιλά με 11 αντιπάλους, κατακτώντας τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο. Μάλιστα, ενώ στον τελικό προηγήθηκε στα σημεία, ένα λάθος στην τακτική του, έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλό του να τραβήξει μια λαβή και να πάρει αυτός στο νήμα το χρυσό μετάλλιο.

Ο Γιώργος Διαμαντίδης συμμετείχε με ακόμα 11 αντιπάλους στην κατηγορία των 120 κιλών και πήρε την 3η θέση. Αν και η κατηγορία, στην οποία συνήθως αγωνίζεται είναι τα 96 κιλά, ο Γιώργος είχε σταματήσει σχεδόν τις προπονήσεις για δύο μήνες, λόγω των Πανελληνίων εξετάσεων, μένοντας έτσι πίσω σε φυσική κατάσταση, με αποτέλεσμα να αναγκαστεί να ανέβει κατηγορία λόγω κάποιων κιλών. Επειδή όμως η τέχνη δεν ξεχνιέται και οι δυνάμεις δε χάνονται, ο Μυτιληνιός αθλητής έχασε μόνο έναν αγώνα, τον ημιτελικό, παίζοντας στο μικρό τελικό και παίρνοντας το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Νίκος Βάρκας έλαβε μέρος στην κατηγορία των 66 κιλών, στην οποία συμμετείχαν ακόμα 15 αθλητές. Ο αθλητής από τη Μυτιλήνη πήρε την 3η θέση, χάνοντας κι εκείνος στα ημιτελικά με 2-1 στα σημεία. Στο μικρό τελικό, ο Βάρκας κέρδισε και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Κώστας Καραγκιοζίδης, ένας νέος παλαιστής που είναι φοιτητής στο νησί μας, είχε δύσκολο έργο απέναντι σε 25 αντιπάλους στην κατηγορία των 96 κιλών, κατακτώντας την 8η θέση.

Ο Άτλας Μυτιλήνης, με αυτές τις επιτυχίες του και τους 19 βαθμούς που συγκέντρωσε, κατετάγη στην 4η θέση ανάμεσα σε 27 σωματεία από όλη την Ελλάδα, με την ομάδα της Ξάνθης να κατακτά την πρωτιά με 33 βαθμούς, τα Άνω Λιόσια στη 2η θέση με 25β και τη Χαλκίδα στην 3η θέση με 21β. Στο σωματείο της Μυτιλήνης έλειψαν οι εξαιρετικές επιδόσεις του Νίκου Βέτσου, που πάντοτε κερδίζει μετάλλιο σε τέτοιες διοργανώσεις, με αποτέλεσμα ο Άτλας να χάσει την ευκαιρία να πλασαριστεί σε μια ακόμα καλύτερη θέση. Ο Σωτήρης Πετράκης, συνοδός και προπονητής των αθλητών μας, απέδειξε για ακόμα μια φορά, ότι γίνεται εξαιρετική δουλειά στο άθλημα πάνω στο νησί μας.