Επιτυχημένη η συμμετοχή του Παναγιώτη Μπιτάδου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Τριάθλου

07/06/2023 - 13:11 Τελευταία τροποποίηση στις 07/06/2023 - 13:17

Την 17η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Τριάθλου στην Ολυμπιακή απόσταση κατέλαβε ο Παναγιώτης Μπιτάδος, στην Μαδρίτη, ολοκληρώνοντας την προσπάθεια του με χρόνο 01:51:42.

Ο αγώνας μετατράπηκε σε δίαθλο, αφού ο Μυτιληνιός αθλητής δεν κολύμπησε λόγω της κακής ποιότητας του νερού της λίμνης. Η πρώτη συμμετοχή του Έλληνα πρωταθλητή σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση ήταν άκρως πετυχημένη στον δρόμο για τον μεγάλο του στόχο, με την κατάκτηση της 17ης θέσης ανάμεσα σε 65 συμμετοχές.

Νικητής στον αγώνα των ανδρών ήταν ο Ισπανός Νταβίντ Κάστρο Φαχάρδο και τον ακολούθησαν οι Τζόναθαν Μπράουνλι από την Βρετανία και Αντριέν Μπριφόρ από την Ελβετία.