Αποκλείστηκε ο Αίαντας

19/06/2010 - 17:30 Τελευταία τροποποίηση στις 12/07/2010 - 17:42

Στο Δημοτικό Γυμναστήριο του Άργους, διεξήχθησαν οι αγώνες μπαράζ για μια θέση στη Β΄ Εθνική, με τον πρωταθλητή Λέσβου, Αίαντα, να μην καταφέρνει τουλάχιστον να καταλάβει τη δεύτερη θέση. Το λεσβιακό σωματείο παρουσιάστηκε με ένα νεανικό σύνολο, που είχε ως στόχο την απόκτηση εμπειριών, που θα χρησιμεύσουν στο μέλλον.

Στο πρώτο παιχνίδι με τον Έσπερο Καλλιθέας, αγωνίστηκε αρκετά καλά και το ημίχρονο τον βρήκε να είναι πίσω με ένα γκολ διαφορά, 21-20. Η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη, με τους Αθηναίους να βρίσκουν ρυθμό, να είναι εύστοχοι και να παίρνουν εύκολα τη νίκη με σκορ 51-36. Πρώτοι σκόρερ του Αίαντα ήταν ο Ταμβακέλλης με 8 γκολ και οι Κατσαβέλλης, Κουκέλλης, που σημείωσαν 7 τέρματα.

Στο δεύτερο παιχνίδι με τον Πήγασο Αιγίου, η διαφορά ήταν μεγάλη, με την ομάδα της Πελοποννήσου να κερδίζει με 45-23. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 21-10. Τα περισσότερα τέρματα του Αίαντα πέτυχαν οι Ταμβακέλλης 6, Κουκέλλης και Μαρινάτος από 3.
Το ντέρμπι των δύο αντιπάλων δεν ανέδειξε νικητή, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 24-24. Με βάση το αποτέλεσμα αυτό, ο Πήγασος κατέλαβε την πρώτη θέση και ανέβηκε στη Β΄ Εθνική. Ελπίδες για άνοδο πάντως, υπάρχουν και για τον Έσπερο Καλλιθέας, αφού, σύμφωνα με πληροφορίες, ο Θερμαϊκός από τον άλλο όμιλο, δε θα δηλώσει συμμετοχή και έτσι η Ομοσπονδία θα πρέπει να ανεβάσει ακόμα μια ομάδα στη Β΄ Εθνική.