Ήττα και αποκλεισμός για την Εθνική πόλο των ανδρών

13/02/2024 - 19:40 Τελευταία τροποποίηση στις 13/02/2024 - 19:44

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι με απίθανες ανατροπές, η Εθνική πόλο των ανδρών ηττήθηκε 11-10 από την Ιταλία στον προημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Ντόχα και έμεινε εκτός τετράδας, ύστερα από δύο συνεχόμενες παρουσίες στο βάθρο.

Η ομάδα του Βλάχου έπαιξε για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο στη δεύτερη περίοδο, λόγω αποβολής του Αργυρόπουλου, και βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να ανακάμψει και προηγήθηκε 10-8, 2΄35΄΄ πριν τη λήξη. Αν και βρέθηκε «αγκαλιά» με τη νίκη, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου υπέπεσαν σε πολλά λάθη στα τελευταία λεπτά και οι «σετεμπέλο», χάρη σε γκολ του Ντι Φούλβιο 42 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία.

«Βάλαμε τα χέρια μας και βγάλαμε τα μάτια μας» ήταν η πρώτη αντίδραση από τον ομοσπονδιακό τεχνικό, Θοδωρή Βλάχο που δεν μπορούσε να πιστέψει αυτή την εφιαλτική εξέλιξη.

Πλέον, η Εθνική θα παίξει για τις θέσεις 5-8 με το Μαυροβούνιο, το πρωί της Πέμπτης (15/2, 11:00).