Ασημένιο μετάλλιο ο Αναγνώστου

02/08/2012 - 18:57

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι αθλητές των Αργοναυτών που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης.

Το σωματείο της Λέσβου κατέκτησε ένα ασημένιο μετάλλιο, έχοντας πολύ καλά πλασαρίσματα στους τελικούς, συγκεντρώνοντας έτσι 22 βαθμούς συνολικά, μετρώντας συμμετοχή σε 18 αγωνίσματα.

Στους παίδες, ο Καλλίνικος Αναγνώστου τερμάτισε στη 2η θέση των 100μ πρόσθιο, με επίδοση 1:14.00. Ο ίδιος αθλητής ήταν 6ος στα 200μ πρόσθιο, πραγματοποιώντας πολύ καλό αγώνα.

Ο Ανδρόνικος Ατσικπάσης κατέλαβε την 8η θέση στα 100μ πεταλούδα, πετυχαίνοντας χρόνο 1:09.00.

Οι Αργοναύτες συμμετείχαν και στη σκυταλοδρομία 4x100μ μικτής ομαδικής με τους Ανδρέα Παγώνη, Καλλίνικο Αναγνώστου, Νίκο Σαμαρά και Ανδρόνικο Ατσικπάση τερματίζοντας στην 5η θέση.

Στην κατηγορία νεανίδων, η Έλλη Τακοπούλου τερμάτισε στην 7η θέση των 50μ, 100μ και 200μ σε στυλ ύπτιο.

Στα 1500μ ο Νίκος Σαμαράς ήταν 12ος, ενώ οι Ανδρέας Παγώνης, Χρόνης Τελωνιάτης και Κατερίνα Δημούδα πραγματοποίησαν αξιοπρεπείς εμφανίσεις στα αγωνίσματά τους, στην πρώτη τους συμμετοχή εθνικούς αγώνες, όπου συνολικά έλαβαν μέρος 1.200 αθλητές από όλη τη χώρα.

Η διοίκηση των Αργοναυτών σε ανακοίνωσή της, μοίρασε συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές: «Οι επιτυχίες αυτές, ας είναι ένα μήνυμα για το Δήμο Λέσβου, ώστε να πραγματοποιήσει τα μέγιστα δυνατά και να εξασφαλίσει στους αθλητές την απρόσκοπτη λειτουργία του Κολυμβητηρίου και την επόμενη χρονιά».