Σάρωσε η Λέσβος, πρωτιά για Αθλοκίνηση!

29/09/2014 - 12:58 Τελευταία τροποποίηση στις 30/09/2014 - 17:34

Μεγάλη αγωνιστική επιτυχία σημείωσαν οι 27οι Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες Στίβου, που διεξήχθησαν στην Κω, παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες. Η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου τα πήγε εξαιρετικά, συμμετέχοντας στους αγώνες με 62 αθλητές, εκ των οποίων οι 12 από τη γειτονική Λήμνο.

Η Αθλοκίνηση Μυτιλήνης κατέλαβε για ακόμα μία χρονιά την πρωτιά στη γενική κατάταξη με 116 βαθμούς, ανάμεσα σε 31 συλλόγους. Συνολικά οι αθλητές της Λέσβου κατέκτησαν 21 μετάλλια, εκ των οποίων 8 χρυσά, 5 ασημένια και 8 χάλκινα. Μια συγκομιδή άκρως εντυπωσιακή!

Δεν έλειψαν ωστόσο τα προβλήματα, κυρίως κατά τη μετάβαση των αθλητών προς την Κω, αλλά και στην επιστροφή προς τη βάση τους. Δυστυχώς, το Υπουργείο Ναυτιλίας δε φρόντισε έγκαιρα ώστε τα δρομολόγια της άγονης γραμμής με τη νέα σύμβαση, να ξεκινήσουν από την Πέμπτη και να καταφέρουν έτσι οι αθλητές από τη Λήμνο, τη Λέσβο και τη Χίο να μεταβούν στην Κω, χωρίς να ταλαιπωρηθούν ιδιαίτερα. Αξίζει να σημειωθεί, ότι τελικά ταξίδεψαν μέσω Πειραιά και η επιστροφή τους είναι προγραμματισμένη για το πρωί της Τρίτης.

Στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος, οι πρωτιές ήταν αρκετές. Συγκεκριμένα, η Ιωάννα Λιτσολλάρη (Αθλοκίνηση) κέρδισε τα 100μ (γ) με 13.09, σε μια κούρσα που η Αρμενίτα Μπάλιου (Αθλοκίνηση) ήταν 6η με 14.19. Πολύ καλή επίδοση σημείωσε ο Φάνης Θεριουδάκης (Αθλοκίνηση) στον ακοντισμό (π), κατακτώντας την πρωτιά με 60,85μ, ενώ ο Νικήτας Αναγνώστου (Αλκαίος) ήταν 5ος με 32,80μ. Εντυπωσιακή παρουσία είχαμε στα 3.000μ βάδην (γ), με την Μπαριμέ Κελεμένη (Αθλοκίνηση) να κατακτά την πρωτιά σημειώνοντας χρόνο 15:58.18, την Αντιγόνη Βαγιάννου (Αρισβαίος) να ακολουθεί στη 2η με 19:10.47 και τις Σάρα Λάμι (Αθλοκίνηση – 19:40.13), Ιώ Σταυρινού (Ολυμπιάς – 20:35.70) και Χριστιάνα Σουμά (Αρισβαίος – 21:04.53) να τερματίζουν στις θέσεις 4, 5 και 6 του ίδιου αγωνίσματος. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε η Αθλοκίνηση και στη σκυταλοδρομία 4x100μ, όπου κατέκτησε την 1η θέση με χρόνο 52.90, αποτελούμενη από τις Τάχτατζη, Λαμάϊ, Αργυρού και Λιτσολλάρη. Την 1η θέση κέρδισε και η Μαρίτα Αργυρού (Αθλοκίνηση) στα 300μ (πγκ α’) με χρόνο 44.45, ενώ η Μαρία Ντόνη (Αθλοκίνηση) ήταν στην 5η θέση με 50.16. Σπουδαία επιτυχία και για την Βάσω Μητσέλλη στον ακοντισμό (κ), ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου με επίδοση 36,05μ. Στο ίδιο αγώνισμα, η Ταξιαρχούλα Κεφαλιανού (Αλκαίος) ήταν στην 7η θέση με 25,20μ. Ο Ταξιάρχης Νησιώτης (Αθλοκίνηση) κέρδισε τα 1000μ (ππ β’) με 3:11.12, ενώ ο Κώστας Θεριουδάκης (Αθλοκίνηση) ήταν 6ος με 3:19.09. Στα 60μ (ππ β’) ο Μιχάλης Κουσουνιάς (Αθλοκίνηση) τερμάτισε 1ος με 8.36, ενώ ο Ευστράτιος Μιχαήλαρος (Αρισβαίος) ήταν 4ος με 9.03.

Στα 3.000μ (α) ο Χμαϊντούχ Χουσεΐν (Αθλοκίνηση) ήταν 2ος με χρόνο 9:23.95. Στα 1000μ (πγκ β’) η Κασσάνδρα Ντερβίση (Αθλοκίνηση) τερμάτισε στην 2η θέση με 3:25.50, ενώ η Όλγα Φιάσκα ήταν 12η με 4:33.65. Στα 150μ (ππ β’) ο Γαβριήλ Στρίγγος (Αθλοκίνηση) τερμάτισε 2ος με 20.10. Στη σφαιροβολία (πγκ α’) η Αργυρώ Βερβέρη (Αλκαίος) πήρε τη 2η θέση με βολή στα 11,07μ, ενώ στο ίδιο αγώνισμα η Βάσω Μητσέλλη (Αθλοκίνηση) ήταν 6η με 8,70μ και η Ταχιαρχούλα Κεφαλιανού (Αλκαίος) στην 11η θέση με 6,04μ.

Στα 800μ (κ) η Μιχαέλλα Φιάσκα (Αθλοκίνηση) ήταν στην 3η θέση με 2:32.17, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ο Χμαϊντούχ Χουσεΐν (Αθλοκίνηση) στα 800μ (α) με 2:04.04, σε μια κούρσα όπου ο Αλέξανδρος Κέλμαλης (Αρισβαίος) ήταν 11ος με 2:26.46. To χάλκινο κατέκτησε η Κλαούντια Λαμάϊ (Αθλοκίνηση) στα 400μ (γ) με χρόνο 1:05.05, όπως η Αλεξάνδρα Λάγκος (Αθλοκίνηση) στα 1.000μ (πγκ α’) με 3:31.91, καθώς επίσης η Μέλπω Μπαράκη (Αλκαίος) στη σφαιροβολία (πγκ β’) με βολή στα 8,52μ. Στο μήκος (γ), η Ιωάννα Λιτσολλάρη ήταν 3η με 5,10μ και η Αρμενίτα Μπάλιου στην 8η θέση με άλμα στα 4,30μ. Στα 1.500μ (γ) η Μιχαέλλα Φιάσκα (Αθλοκίνηση) ήταν 3η με 5:11.25 και στα 150μ (πγκ α’) η Γεωργία Σελούντου (Αθλοκίνηση) τερμάτισε 3η με 22.07.

Τέλος, πολύ καλή παρουσία είχαν ο Παναγιώτης Ψούχλος (Αρισβαίος) στα 400μ εμπόδια (α) που κατετάγη 4ος με 58.56, στα 60μ (πγκ β’) η Παναγιώτα Παπαδέλλη (Αθλοκίνηση) που τερμάτισε 4η με 8.91 και στην ίδια κούρσα η Κατερίνα Τζινιέρη (Αρισβαίος) ήταν 5η με 9.18, με τη Μυρσίνη Βεργώτη (Αλκαίος) στη 13η θέση με 9.92. Ο Χάρης Πετρόπουλος (Αθλοκίνηση) στο μήκος (α) με άλμα στα 6,10μ πήρε την 5η θέση, ενώ στα 1.500μ (π) ο Χρήστος Ιακώβου (Αλκαίος) ήταν 6ος με 4:58.34. Στη δισκοβολία (α) ο Θεόφιλος Μυζίκας (Αρισβαίος) ήταν 7ος με 30,40μ. Στα 200μ (κ) η Μαρία Τάχτατζη (Αθλοκίνηση) επίσης στην 7η θέση με 30.17 και στην ίδια κούρσα η Μαρία Λογγίου (Ολυμπιάς) 10η με 33.10. Στα 100μ (α) ο Παναγιώτης Ψούχλος (Αρισβαίος) ήταν 7ος με 12.03 και στην ίδια κούρσα, ο Χάρης Πετρόπουλος (Αθλοκίνηση) 15ος μ 12.21 και ο Αχιλλέας Ράλλης (Αλκαίος) 23ος με 12.79.

Στα 300μ (ππ α’) ο Μιχάλης Μαινεμενλής (Αρισβαίος) ήταν 8ος με 44.99 και στη σφαιροβολία (π), ο Φάνης Θεριουδάκης (Αθλοκίνηση) επίσης 8ος με 11,30μ και ο Απόστολος Τεκές (Ολυμπιάς) 10ος με 9,81μ. Μια ακόμα 8η θέση κατέκτησε ο Θεόφιλος Μυζίκας (Αρισβαίος) στη σφαιροβολία (α) με 8,42μ. Στα 80μ (πγκ α') η Ίλια Καμπανά (Ολυμπιάς) ήταν 9η με 11.47 και σο μήκος (πγκ β') η Ευδοκία Γιανναρέλλη (Αλκαίος) ήταν επίσης 9η με 3.99. Στα 200μ (π), ο Ευθύμης Στυψιανός (Αλκαίος) τερμάτισε στην 9η θέση με 26.02 και ο Μάριος Δεμερτζής (Αλκαίος) ήταν στη 12η θέση με 26.51. Στη σκυταλοδρομία 4x100μ ο Αλκαίος Μυτιλήνης με τους Δεμερτζή, Αναγνώστου, Ράλλη και Στυψιανό, κατετάγη 9ος με 50.42, ενώ ο Αρισβαίος Καλλονής με τους Γιαννάκη, Κέλμαλη, Μαινεμενλή και Ψούχλο, ήταν 10ος με 50.45. Στη σφαιροβολία (πγκ α') η Ταξιαρχούλα Κεφαλιανού (Αλκαίος) κατετάγη 11η με 6,04 και στο μήκος (ππ α') ο Μιχάλης Μαινεμενλής (Αρισβαίος) ήταν 11ος με 4,49, ενώ ο Κώστας Αναγνώστου (Αρίων) ήταν 13ος με άλμα στα 3,46μ.