Δύναμη Ντενίζ, ψυχή Χμαϊντούχ!

09/11/2014 - 02:00 Τελευταία τροποποίηση στις 07/12/2014 - 13:32

Ο 32ος "Αυθεντικός" Μαραθώνιος της Αθήνας, όπως ονομάστηκε από φέτος, έχει νέο νικητή εδώ και λίγη ώρα με τον Κενυάτη Φέλιξ Κάντιε (2:10.37) να τερματίζει πρώτος στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο, καταρρίπτοντας μάλιστα το ρεκόρ διαδρομής του Στέφανο Μπαλντίνι από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004.

Εντυπωσιακοί από πλευράς Λέσβου, δύο γνώριμοι πλέον της κλασικής διαδρομής. Η Μυτιληνιά Ντενίζ Δημάκη στις γυναίκες και ο Μαροκινής καταγωγής Χμαϊντούχ Χουσεΐν, που ζει μόνιμα στη Λέσβου και αγωνίζεται με τα χρώματα της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης, οι οποίοι όχι μόνο τερμάτισαν από τους πρώτους, αλλά πρωταγωνίστησαν κιόλας στις κατηγορίες τους. Εξάλλου, ο συγκεκριμένος αγώνας αποτελεί παράλληλα και Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου δρόμου.

Στο κορυφαίο αθλητικό, πολιτιστικό και κοινωνικό γεγονός πήραν συνολικά μέρος 35.000 δρομείς, από περίπου 120 χώρες του κόσμου. Η εκκίνηση του μαραθωνίου δόθηκε στις 9 το πρωί στον ιστορικό Μαραθώνα, εκεί που έχουν δηλωθεί να τρέξουν 13.108 δρομείς, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ. Κατά μήκος της διαδρομής υπήρχαν μουσικά σχήματα, τα οποία ψυχαγωγούσαν τους θεατές και ενίσχυαν με το δικό τους ξεχωριστό τρόπο την προσπάθεια των δρομέων.

Στις γυναίκες, η Ντενίζ Δημάκη τερμάτισε στην 11η θέση στη συνολική κατάταξη, ενώ ήταν η 4η Ελληνίδα που μπήκε στο Καλλιμάρμαρο, χάνοντας για λίγο το μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Ο χρόνος της ήταν 2:57.46 και στο βάθρο ανέβηκαν από ελληνικής πλευράς η Ρήγα (2:45.38), η Γαζέα (2:46.39) και η Ρεμπούλη (2:51.23). Πρώτη στο σύνολο ήταν η 25χρονη Maiyo Naomi Jepkogei από την Κένυα με επίδοση 2:41.06. Στη 2η θέση τερμάτισε η Rotich Nancy Joan επίσης από την Κένυα με 2:41.29 και στην 3η θέση μια ακόμα Κενυάτισα, η Chirchir Linah Jerop με 2:42.41.

Στους άνδρες, ο Χμαϊντούχ Χουσεΐν εκπροσώπησε την Αθλοκίνηση και τερμάτισε στην 27η θέση της γενικής κατάταξης. Ήταν μάλιστα 12ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, σημειώνοντας επίδοση 2:42.41 λίγο πάνω από τον περσινό του χρόνο. Ο Μαροκινής καταγωγής δρομέας, που είναι ιδιαίτερα αγαπητός στη Μυτιλήνη, πέρασε 26ος τα 5km (17:33) και 25ος τα 10Km (35:35), χάνοντας για λίγο τη θέση του στα 15km όπου ήταν 27ος (54:24) και 29ος στα 21.1km (1:18.39), για να ανακάμψει στη συνέχεια και να βρεθεί 27ος στα 25km (1:34.50) και 23ος στα 30km (1:55.22), πριν μείνει 25ος στα 35Km (2:15.41) και τερματίσει τελικά στο Καλλιμάρμαρο στην 27η θέση (2:42.41). Πρώτος Έλληνας ήταν ο Χιώτης Χριστόφορος Μερούσης, που τερμάτισε 10ος συνολικά (2:25.15), ενώ στο βάθρο των νικητών του "Αυθεντικού" Μαραθωνίου της Αθήνας ανέβηκαν εκτός του Κενυάτη Φέλιξ Κάντιε (2:10.37), οι συμπατριώτες του Bett Raymond Kimutai (2:12.34) και Chobei Josphat Kiptanui Too (2:15.38).

Οι τελευταίοι ερασιτέχνες δρομείς αναμένεται να τερματίσουν στο Παναθηναϊκό Στάδιο μέχρι τις 5 το απόγευμα της Κυριακής.