Τέσσερα μετάλλια στα Τρίκαλα!

22/06/2015 - 12:34 Τελευταία τροποποίηση στις 29/06/2015 - 12:57

Εντυπωσιακή παρουσία είχαν οι πρωταθλητές μας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα παίδων - κορασίδων, που πραγματοποιήθηκε στα Τρίκαλα το Σαββατοκύριακο, επιστρέφοντας στη Λέσβο με τέσσερα μετάλλια στις αποσκευές τους.

Παρά τις αντίξοες συνθήκες στη διάρκεια της προετοιμασίας τους και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν όλο αυτό το διάστημα, οι αθλητές μας φρόντισαν με τις εμφανίσεις τους να αποδείξουν πως δικαίως η Λέσβος δηλώνει ξανά παρούσα στις μεγάλες εγχώριες διοργανώσεις, παραμένοντας μια ζωντανή κυψέλη παραγωγής πρωταθλητών στον κλασικό αθλητισμό.

Το αργυρό μετάλλιο στα 400μ κατέκτησε η Μαρίτα Αργυρού, η οποία πραγματοποίησε δύο εντυπωσιακές κούρσες σε προκριματικό και τελικό, βελτιώνοντας ισάριθμες φορές το παλλεσβιακό ρεκόρ, που κρατούσε από το 2004 με 58.09 η Άννα Δούκα! Αρχικά, το πρωί του Σαββάτου η Αργυρού πέρασε ως πρώτη από τον προκριματικό με επίδοση 57.91 και το απόγευμα στον τελικό τερμάτισε στη 2η θέση με χρόνο 57.70, που αποτελεί και ατομικό της ρεκόρ! Πρώτη ήταν η Πολυκράτη (Σχολή Μωραΐτη) με 56.08 και στην 3η θέση η Τσιώπου (Πανιώνιος) με 57.95. Παράλληλα, με την επίδοσή της αυτή, η Μυτιληνιά πρωταθλήτρια θα αποτελέσει μέλος της Εθνικής ομάδας, που θα ταξιδέψει στην Τιφλίδα της Γεωργίας για να συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας, στα τέλη Ιουλίου. H πρωταθλήτρια της Αθλοκίνησης έτρεξε την Κυριακή και στα 200μ, περνώντας στον τελικό όπου τερμάτισε στην 6η θέση με επίδοση 26.22.

Εντυπωσιακή ήταν η Μιχαέλλα Φιάσκα, επίσης της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης, που το Σάββατο στα 2.000μ στιπλ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Η επίδοσή της ήταν 7:33.0, με την Γουνάκη (Ελ. Βενιζέλος) να τερματίζει πρώτη (7:21.77) και την Μπάλλα (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) στην 2η θέση (7:26.35). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο φινάλε της κούρσας προκλήθηκε αναστάτωση, αφού σύμφωνα με τους παρευρισκομένους η Μπάλλα δεν πήδηξε το τελευταίο εμπόδιο, γεγονός όμως που κανείς από τους κριτές δεν αντιλήφθηκε. Μια μέρα μετά, η Φιάσκα έτρεξε και στα 3.000μ, όπου ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με χρόνο 10:46.61 , μένοντας πίσω μόνο από τη Τζοβάρα (Πρωτέας Ηγουμενίτσας, 10:42.22).

Στον ακοντισμό, οι συνθήκες ήταν δύσκολες για όλους τους αθλητές λόγω της βροχόπτωσης. Ο Φάνης Θεριουδάκης της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης κατέκτησε πάντως το χάλκινο μετάλλιο με βολή στα 62,48μ. Την πρωτιά πήρε ο Κριστιάνο Φέζγκα (Κύδων Χανίων) με 63.60μ και τη 2η θέση ο Δημήτρης Τσίτσος (Φίλιππος Γιαννιτσών) με 63.46μ.

Πολύ καλή παρουσία είχαν όμως και δύο ακόμα αθλήτριες της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης. Ο λόγος για τη Βάσω Μητσέλλη, που κατετάγη στην 6η θέση του ακοντισμού με καλύτερη βολή στα 40,88μ, σε μια από τις πρώτες διοργανώσεις τέτοιου επιπέδου, στις οποίες λαμβάνει μέρος. Επίσης, η Δέσποινα Κελεμένη στο βάδην τερμάτισε στην 7η θέση των 5.000μ με επίδοση 25:42.20, σε μια κούρσα πάντως για την οποία υποβλήθηκε σειρά ενστάσεων, αφού λόγω του χαμηλού φωτισμού θεωρήθηκε ότι οι κριτές δεν μπορούσαν να λειτουργήσουν σωστά.

Στα Τρίκαλα βρέθηκαν ακόμη και δύο αθλητές του Αρισβαίου Καλλονής. Ο Άλεξ Χαζίζι έτρεξε στα 2.000μ στιπλ τερματίζοντας 10ος σε χρόνο 6:48.40, ενώ ο Μιχάλης Μαινεμενλής ήταν 16ος στα 400μ με εμπόδια, σημειώνοντας επίδοση 1:00.0, ενώ αξιοπρεπή παρουσία είχαν και δύο νέοι αθλητές, ο Ευθύμης Στυψιανός (Αλκαίος Μυτιλήνης) και ο Νίκος Χασάπης (Ολυμπιάς Μήθυμνας).