Στην 6η θέση η Φιάσκα στον Ανώμαλο Δρόμο!

28/02/2016 - 13:23 Τελευταία τροποποίηση στις 29/02/2016 - 14:06

Θετική παρουσία είχε η Μιχαέλλα Φιάσκα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος, που διοργανώθηκε από τον ΣΕΓΑΣ στο Ολυμπιακό Ιππικό Κέντρο, του Μαρκόπουλου Αττικής.

Συνολικά, έλαβαν μέρος πάνω από 700 αθλητές και αθλήτριες συλλόγων της επικράτειας σε όλες τις κατηγορίες, μεταξύ των οποίων και η πρωταθλήτρια της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης, που έτρεξε στα 4.000μ νεανίδων.

Ο αγώνας της έγινε το πρωί της Κυριακής και η Φιάσκα κατέλαβε την 6η θέση, τερματίζοντας σε 0:15.31, πραγματοποιώντας μια εμφάνιση αρκετά καλύτερη σε σχέση με πέρυσι (16η θέση). Για την ιστορία το χρυσό μετάλλιο κέρδισε η Κατερίνα Κουτλή (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας ο Παλληνεύς - 0:14.45), στη 2η θέση βρέθηκε η Κατερίνα Δοβρού (Κύδων Χανίων - 0:14.48), στην 3η θέση του βάθρου η Βασιλεία Γουνάκη (Ελευθέριος Βενιζέλος - 0:14.53) και στις υπόλοιπες θέσεις μπροστά από τη Μυτιληνιά αθλήτρια η Ειρήνη Μιχάλα (ΣΑΠΚ Νεάπολης - 0:14.58) και η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος - 0:15.09).

Στη διοργάνωση έλαβε μέρος και ο Χρήστος Ιακώβου του Αλκαίου Μυτιλήνης, που κέρδισε πολύτιμες εμπειρίες από την πρώτη του συμμετοχή σε ένα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, τερματίζοντας 37ος στα 6000μ της κατηγορίας εφήβων, μεταξύ 45 αθλητών, σημειώνοντας επίδοση 0:24.24.

Αυτός ήταν ο πρώτος επίσημος αγώνας μετά το Πανελλήνιο του Κλειστού Στίβου στο ΣΕΦ, όπου συμμετείχαν αθλητές από τη Λέσβο, ξεκινώντας αρκετά ελπιδοφόρα την αγωνιστική περίοδο.