Απαγορεύεται η χρήση ή επαναδημοσίευσή του σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς τη γραπτή άδεια του εκδότη.
Εξαιρετικά κύλησαν τα «Αρίσβεια 2014», ο 1ος Ημιμαραθώνιος - Αγώνες δρόμου σε δημόσια οδό, που διοργανώθηκαν στην Καλλονή την Κυριακή (27/4) σε κατηγορίες όλων των ηλικιών από τον Αρισβαίο σε συνεργασία με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου.
Συνολικά έλαβαν μέρος περίπου 350 αθλητές σε 18 διαφορετικές κατηγορίες, ενώ δεδομένων των καιρικών συνθηκών που στο ξεκίνημα της ημέρας δεν ήταν ιδιαίτερα ευνοϊκές, ο κόσμος που παρακολούθησε τους αγώνες ήταν αρκετός, χειροκροτώντας τους αθλητές και εμψυχώνοντάς τους σε πολλά σημεία της διαδρομής στο Λεκανοπέδιο.
Από εκείνους που ξεχώρισαν, ήταν ο Χουσεΐν Χμαιντούχ της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης στον ημιμαραθώνιο δρόμο των ανδρών και Καλλιόπη Δελόγκου στις γυναίκες. Επίσης, στην επιστροφή της στην Καλλονή, διέπρεψε ξανά η Μαργαρίτα Ντίνα στα 5.000μ κάτω των 25 ετών, ενώ στην αντίστοιχη κατηγορία άνω των 25 ετών πρώτευσε η Έλλη Γαλάτουλα από τη Χίο.
Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν άψογα οργανωτικά, με τους υπευθύνους να έχουν προβλέψει για τέσσερις σταθμούς εφοδιασμού των αθλητών με νερά, χυμούς κατά μήκος της διαδρομής των 21,1 χιλιομέτρων. Μετά το πέρας και του ημιμαραθωνίου, ακολούθησαν οι βραβεύσεις όλων των κατηγοριών με αναμνηστικά κύπελλα και μετάλλια, ενώ το «πάρτυ» στην Πλατεία της Καλλονής συνεχίστηκε με δυνατή μουσική.
Aξίζει να σημειωθεί ότι τη διοργάνωση τίμησαν με την παρουσία τους εκπρόσωποι της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου, της Διοίκησης της 98 ΑΔΤΕ, της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Βορείου Αιγαίου και λοιποί προσκεκλημένοι. Χορηγός επικοινωνίας ήταν η "ΡΕΒΑΝΣ των Σπορ" και το "www.sportlesvos.gr".
Η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου, σε ανακοίνωσή της, ευχαριστεί όλους όσοι συνεργάστηκαν και συνέβαλλαν στην επιτυχία της διοργάνωσης, την Τροχαία Μυτιλήνης και τα Αστυνομικά τμήματα Αγίας Παρασκευής και Καλλονής για την συνεργασία τους και τα επιτυχή μέτρα που έλαβαν στους δημόσιους δρόμους της πόλης κατά τη διάρκεια των αγώνων. Επίσης, τη στρατιωτική Διοίκηση της 98 ΑΔΤΕ, την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης της Λέσβου, τους εθελοντές πολίτες της Καλλονής και τον Σύνδεσμο Κριτών Κλασικού Αθλητισμού Λέσβου. Τέλος συγχαίρει τον πρόεδρο και τα μέλη του Δ.Σ. του ΑΟ Αρισβαίου Καλλονής, που συνέβαλλαν τα μέγιστα για την προετοιμασία και την επιτυχία της διοργάνωσης.
Αναλυτικά, τα αποτελέσματα σε κάθε κατηγορία, με την ελπίδα ότι τα "Αρίσβεια" και το αγώνισμα του Ημιμαραθωνίου θα καθιερωθούν ως θεσμός και ως ένα αθλητικό γεγονός, που θα δίνει στους κατοίκους της Λέσβου τη δυνατότητα να συνδυάσουν άθληση και ψυχαγωγία, εντασσοντας τη διοργάνωση στο επίσημο Καλεντάρι του ΣΕΓΑΣ.
Αποτελέσματα
1η Κατηγορία 1000Μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄:
1.ΘΕΡΙΟΥΔΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2002 ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
2.ΜΙΧΑΗΛΑΡΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ 2002 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ
3.ΠΑΠΑΦΙΛΙΠΠΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2003 ΓΣ ΑΛΚΑΙΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
2η Κατηγορία 1000Μ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄:
1.ΚΑΡΑΜΟΥΧΤΑΡΗ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ 2002 ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ
2.ΝΤΕΡΒΙΣΙ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ 2002 ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
3.ΚΑΤΡΑΝΗ ΜΑΡΙΑ 2992 ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
3η Κατηγορία 1500Μ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄:
1.ΝΗΣΙΩΤΗΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ 2991 ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
2.ΜΑΙΝΕΜΕΝΛΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 2000 ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ
3.ΣΤΟΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ 2000 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΑΓΙΑΣΟΥ
4η Κατηγορία 1500Μ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄:
1.ΑΝΘΟΥΣΑ ΜΑΝΤΩ 2001 ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ
2.ΙΜΠΡΟ ΠΑΜΕΛΑ 2000 ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ
3. ΛΑΝΓΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ 1999 ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
5η Κατηγορία 2.500Μ ΕΦΗΒΩΝ – ΠΑΙΔΩΝ
1,ΔΕΜΕΡΤΖΗΣ ΜΑΡΙΟΣ 1998 ΓΣ ΑΛΚΑΙΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
2.ΚΟΥΝΤΟΥΤΣΙΚΟΣ ΔΗΜ. 1997 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
3.ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1996 ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ
6η Κατηγορία 2500Μ ΝΕΑΝΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
1.ΓΕΩΡΓΑΝΤΗ ΔΗΜΗΤΡΑ 1997 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΓΙΑΣΟΣ
2.ΛΑΜΑΪ ΚΛΑΟΥΝΤΙΑ 1998 ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
3.ΜΠΑΛΛΙΟΥ ΑΡΜΕΝΙΤΑ 1996 ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
7η Κατηγορία 5000Μ ΑΝΔΡΩΝ Α΄:
1.ΤΕΡΖΙΟΥ ΚΛΑΙΝΤΕΝ 1991 ΓΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘ. 20.37.8
2.ΧΑΤΖΗΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝ. 1084 ΓΣ ΑΛΚΑΙΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 21.09.7
3.ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1991 ΣΚΑΜΑΝΔΡΙΟΣ 23.24.8
8η Κατηγορία 5000Μ ΑΝΔΡΩΝ B΄:
1.ΦΩΤΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1981 ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡ. ΚΡΗΤΗΣ 23.13.4
2.ΣΚΟΥΡΒΟΥΛΙΑΝΑΚΗΣ ΣΤΕΦ. 1981 ΥΠΕΡ. ΚΡΗΤΗΣ 23.32.6
3. JOS WIWLEMAN 1962 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 26.06.3
9η Κατηγορία 5000M ΓΥΝΑΙΚΩΝ Α΄:
1.ΝΤΙΝΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ 1995 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ 21.40.6
2.ΚΑΤΕΡΙΝΕΛΛΗ ΕΙΡΗΝΗ 1993 ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝ 31.10.5
3.ΦΕΖΑ ΒΙΛΗ 1984 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ 32.56.0
10η Κατηγορία 5000μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Β΄:
1.ΓΑΛΑΤΟΥΛΑ ΑΝΝΑ 1997 ΕΦΗΒΟΣ ΧΙΟΥ 27.10.0
2.ΛΑΣΚΑΡΙΔΟΥ ΑΣΠΑΣΙΑ 1984 ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛ. 31.40.0
3.ΚΑΤΕΧΟΥ ΕΛΕΝΗ 1969 ΑΝΕΞΑΡΤ. ΠΟΛΙΧΝΙΤΟΥ 32.51.0
11Η κατηγορία 10.000μ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΒΑΔΙΣΜΑ ΑΝΔΡΩΝ:
1.ΠΕΛΕΚΟΣ ΧΑΡΗΣ 1961 ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ
2.ΚΕΡΑΜΙΤΖΗΣ ΑΡΓΥΡΗΣ 1955 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ
3.ΚΕΟΡΑΖΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1951 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
12η Κατηγορία 10.000μ. ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΒΑΔΙΣΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:
1.ΚΑΛΥΜΝΙΟΥ ΜΕΡΟΠΗ 1993 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ
2.ΚΑΡΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΜΑΡΙΑ 1974 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ
3.ΒΟΥΡΤΣΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 1975 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ
13η Κατηγορία ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ 21,1 ΧΙΛ. ΑΝΔΡΩΝ Α΄:
1.ΧΟΥΣΕΪΝ ΧΜΑΝΤΟΥΪΧ 1986 ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 1.23.5
2.ΣΥΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡ. 1991 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 1.53.3
3.ΜΑΤΖΑΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1988 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 1.53.4
14η Κατηγορία ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ 21,1 ΧΙΛ. ΑΝΔΡΩΝ Β΄:
1.ΙΑΤΡΟΥΔΕΛΛΗΣ ΧΑΡΑΛ. 1970 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 1.33.1
2.ΔΕΜΕΡΤΖΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 1982 ΓΣ ΑΛΚΑΙΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 1.38.1
3.ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ ΘΩΜΑΣ 1983 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 1.40.2
15η Κατηγορία ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ 21.1 ΧΙΛ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ Β΄
1.ΔΕΛΟΓΚΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ 1969 ΣΚΑΜΑΝΔΡΙΟΣ 2.08.0