Ανατροπές τελικού για Αίαντα και Φίλια!

08/05/2013 - 21:52 Τελευταία τροποποίηση στις 09/05/2013 - 10:36

Aias_Issaikos_3-0_2012_13_3Τη μεγάλη ανατροπή πέτυχε η Φίλια, στη σημερινή ρεβάνς των ημιτελικών αγώνων μπαράζ για άνοδο στη Β' Κατηγορία. Παρά την ήττα από τον Ταξιάρχη Μανταμάδου στο πρώτο ματς (2-1), η Φίλια κατόρθωσε να κερδίσει με 2-0 και να πανηγυρίσει έτσι την πρόκρισή της στον τελικό της διαδικασίας, διεκδικώντας μια θέση στην ανώτερη κατηγορία στο πρωτάθλημα της επόμενης περιόδου.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός σε εξέλιξη, με τη Φίλια να προηγείται 1-0 στο ημίχρονο, σκορ το οποίο της εξασφάλιζε την πρόκριση αφού είχε το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενα αποτελέσματα με ίδια διαφορά τερμάτων.

Eirhnh_Filia_1-3_2012_13_2Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πίεσαν για να "κλειδώσουν" τη νίκη και το κατάφεραν περίπου 15 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, κάνοντας το 2-0 και φτάνοντας έτσι στην σπουδαία πρόκριση, υπό το θερμό χειροκρότημα των φιλάθλων της.

Στον άλλο επαναληπτικό ημιτελικό, σημειώθηκε μια ακόμα ανατροπή, αυτή τη φορά από τον Αίαντα Μυτιλήνης που κέρδισε στο Ενωσιακό της Θερμής τον Μεσότοπο με 3-1 και προκρίθηκε στον τελικό, καλύπτοντας το σκορ της ήττας του πρώτου αγώνα (1-0). Το ματς ωστόσο χαρακτηρίστηκε από πέντε αποβολές, δείγμα του πάθους, αλλά και της έντασης που είχε κυριεύσει τους παίκτες και των δύο ομάδων, οι οποίοι κυριολεκτικά τα έδωσαν όλα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο τελικός θα πραγματοποιηθεί στη Θερμή, την Κυριακή (12/5) στις 17:30.