Νίκη «οξυγόνο» για την Άθληση απέναντι στην Ολυμπιάδα

10/03/2024 - 20:23 Τελευταία τροποποίηση στις 10/03/2024 - 20:49

Η Άθληση έκανε το καθήκον της απέναντι στην Ολυμπιάδα Πατρών κερδίζοντας το απόγευμα της Κυριακής το ντέρμπι παραμονής και πλέον ετοιμάζεται για τον αγώνα της χρονιάς την επόμενη εβδομάδα κόντρα στην Πετρούπολη.

Η ομάδα του Σωκράτη Γιακουμή πήρε καθαρή νίκη με 3-1 σετ και «βύθισε» την αντίπαλη ομάδα στην τελευταία θέση, δύο αγωνιστικές πριν την φινάλε του πρωταθλήματος της A Zώνης Α2 βόλεϊ ανδρών. Στον επόμενο εκτός έδρας αγώνα με την Πετρούπολη που βρίσκεται ένα βαθμό πάνω από την Άθληση πιθανότατα θα οριστικά η παραμονή της ομάδας στην κατηγορία, με τους Μυτιληνιούς να αναζητούν αποκλειστικά τη νίκη για να προσπεράσουν τον αντίπαλο τους και να βρεθούν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στον σημερινό 10/3 αγώνα με απών τον Μανώλη Κνήτη και με τραυματία τον Σάκη Τσάτσο που έσφιξε τα δόντια ξανά και αγωνίστηκε, η Άθληση είχε καλό ξεκίνημα, κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-20. Στο δεύτερο σετ οι Μυτιληνιοί δέχτηκαν πίεση από το σερβις και υπέκυψαν με 17-25.

Στο τρίτο σετ έγινε πραγματικό ντέρμπι με την Άθληση να κάνει την ανατροπή από το -6, κατακτώντας στο τέλος στις λεπτομέρειες το σετ 25-23. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, με ανεβασμένη ψυχολογία οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στη ομάδα της Πάτρας και με καλό μπλοκ, σωστές επιθετικές λύσεις αλλά και καλή υποδοχή έφτασαν στο άνετο 25-15.