Λύγισε από την κούραση ο Παγγεραγωτικός!

17/05/2012 - 22:43 Τελευταία τροποποίηση στις 20/11/2012 - 14:45

Την ήττα με 2-3 σετ γνώρισε πριν από λίγη ώρα ο Iera Club Παγγεραγωτικός από το Φοίνικα Σύρου, στον τρίτο αγώνα των μπαράζ ανόδου για την Α2 γυναικών, στο Κλειστό Γυμναστήριο της Χίου.

Μετά τη μεγαλειώδη νίκη το μεσημέρι, τα κορίτσια του Σάββα Περτσέλλη προσπάθησαν να αφήσουν κατα μέρος την υπερένταση και την κούραση, πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις αλλά ηττήθηκαν στο tie break, εκεί όπου μέτρησε το πιο καθαρό μυαλό.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Παγγεραγωτικό, που βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ (22-25, 23-25). Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, με τις πρωταθλήτριες Λέσβου να μετατρέπουν τα επόμενα δύο σετ σε υγιεινό περίπατο (25-11, 25-14).

Στο πέμπτο και καθοριστικότερο σετ όμως, ο άγραφος νόμος του βόλεϊ που θέλει τις ομάδες που έχουν κάνει τη μισή ανατροπή να κερδίζουν τον αγώνα λόγω ψυχολογίας, δεν επιβεβαιώθηκε. Τα κορίτσια του Παγγεραγωτικού έβγαλαν όλη την κούραση στο παρκέ, έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ και τελικά ηττήθηκαν με 8-15 από το Φοίνικα Σύρου, που πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση.

Τα όνειρα της ανόδου στην Α2 πάντως καλά κρατούν στην ομάδα του Παγγεραγωτικού, αφού και ο ένας βαθμός από τη βραδινή αναμέτρηση μπορεί να αποβεί καθοριστικός για τη συνέχεια. Η ομάδα της Γέρας θα ξεκουραστεί αύριο, παρακολουθώντας το ντέρμπι ανάμεσα στους πρωταθλητές Χίου και Ρόδου, θέλοντας είτε νίκη του Νηρέα Καρδαμύλων είτε νίκη της ροδίτικης Τελχινίς στο tie break, ώστε να έχει ελπίδες ανόδου.

Αν συμβεί κάτι από αυτά, τότε το προνομιούχο εισιτήριο θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική στον αγώνα του Παγγεραγωτικού κόντρα στο Νηρέα Καρδαμύλων, με τις πρωταθλήτριες Λέσβου να θέλουν μόνο νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι την αποστολή του Παγγεραγωτικού συνοδεύει στο γειτονικό νησί ο Πρόεδρος Βασίλης Ανδριώτης, που έζησε με το δικό του ξεχωριστό τρόπο και τις δύο σημερινές αναμετρήσεις.

(15/5) Νηρέας Καρδαμύλων - Φοίνικας Σύρου 3-1
(16/5) Πολυκράτης Σάμου - Παγγεραγωτικός 0-3
(16/5) Φοίνικας Σύρου - Τελχινίς Ρόδου 0-3
(17/5) Παγγεραγωτικός - Τελχινίς Ρόδου 3-2
(17/5) Νηρέας Καρδαμύλων - Πολυκράτης Σάμου 3-0
(17/5) Παγγεραγωτικός - Φοίνικας Σύρου 2-3