H καλύτερη ομάδα στο Αιγαίο!

21/04/2024 - 10:18 Τελευταία τροποποίηση στις 21/04/2024 - 12:14

Η Άθληση στέφθηκε πρωταθλήτρια Αιγαίου κερδίζοντας στο tie break τον Απόλλωνα Νάξου στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα και ετοιμάζεται να διεκδικήσει την άνοδο της για πρώτη φορά στην Α2 εθνική κατηγορία γυναικών.

Οι δύο καλύτερες ομάδες του Αιγαίου αναμετρήθηκαν το βράδυ του Σαββάτου με στόχο τη νίκη που θα τις χάριζε τον τίτλο και την πρόκριση στην επόμενη φάση, σε μια αναμέτρηση που τα περισσότερα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο τελευταίο σετ ωστόσο η Άθληση δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα της Νάξου και δίκαια έφτασε στο 3-2 που της δίνει το δικαίωμα να διεκδικήσει την άνοδο στην Α2 μέσα από τους αγώνες μπαράζ που θα διεξαχθούν το επόμενο διάστημα στην Αθήνα.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Απόλλωνα που πήρε προβάδισμα, όμως στη συνέχεια υπέπεσε σε αρκετά λάθη, με την Άθληση να κάνει την ανατροπή με πολλούς κερδισμένους πόντους από το κέντρο, κατακτώντας στο τέλος άνετα το σετ με 25-15.

Πολυκράτης

Στο 2ο σετ η ομάδα της Νάξου διατήρησε ελαφρύ προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, με την Μυτιληνιές που δεν είχαν καλό ρυθμό να πλησιάζουν ανά διαστήματα ακόμη και στον πόντο, ωστόσο ο Απόλλων κατέκτησε το σετ με 19-25. Αντίθετο σκηνικό στο τρίτο σετ με την Άθληση να παίρνει από νωρίς προβάδισμα και τις φιλοξενούμενες να «κυνηγούν» την ανατροπή, όμως με καλό μπλοκ η γηπεδούχος ομάδα έκανε το 2-1 με 25-20. Στο επόμενο σετ ο Απόλλων ήταν ανώτερος απέναντι στην Άθληση που έχασε τη συγκέντρωση της, οδηγώντας τον αγώνα στο tie break με 19-25.

Στο τελευταίο σετ η Άθληση ήταν κυρίαρχη, κατακτώντας εύκολα όπως εξελίχθηκε το σετ και τη νίκη με 15-6. Στο τέλος της αναμέτρησης ακολούθησαν ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τις πρωταθλήτριες, τη διοίκηση και το τεχνικό τιμ. Επίσης, στην προηγούμενη αναμέτρηση ο Νηρέας νίκησε 3-2 σετ τον Πολυκράτη και κατέκτησε την τρίτη.

Απόλλων Νάξου

Στη συνέχεια έγιναν οι απονομές μεταλλίων στις τρεις πρώτες ομάδες και του κυπέλλου στην Άθληση από τον Δήμαρχο Μυτιλήνης Παναγιώτη Χριστόφα, όπως και αναμνηστικών διπλωμάτων στις αθλήτριες του Πολυκράτη. Επίσης, σε όλες τις ομάδες μοιράστηκαν αναμνηστικά δώρα. Ακόμη, βραβεύτηκε ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού του Δήμου Μυτιλήνης Σωκράτης Γιακουμής, ενώ έγιναν απονομές στις καλύτερες αθλήτριες του πρωταθλήματος.

Καλύτερη υποδοχέας αναδείχθηκε η Τσεκρέζι Ελντιάνα από τον Απόλλωνα και καλύτερη πασαδόρος η Χρυσαυγή Τσούρμα από την Άθληση. Η Βιλελμίνη Αναγνώστου από την ομάδα της Νάξου κατέκτησε το βραβείο της καλύτερης επιθετικού, ενώ καλύτερη σέρβερ αναδείχθηκε η αθλήτρια της Άθλησης Κρυσταλλένια Βουρλή. Τέλος, MVP αναδείχθηκε η Χρυσαυγή Τσούρμα από την Άθληση.