Απλά και εύκολα ο Παγγεραγωτικός!

01/02/2014 - 18:36 Τελευταία τροποποίηση στις 01/02/2014 - 18:50

Ανώτερος καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Παγγεραγωτικός, πανηγύρισε μια άνετη νίκη κόντρα στο Λήμνος Sports Club και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα γυναικών.

Η ομάδα του Σωκράτη Γιακουμή επικράτησε με 3-0 σετ και πρόσθεσε το πρώτο βαθμολογικό τρίποντο στη συγκομιδή της, απέναντι στην ομάδα της Λήμνου που έδωσε τρία ματς μέσα σε ισάριθμες ημέρες, ώστε να περιορίσει το κόστος των μετακινήσεων για τα τρία παιχνίδια στη Λέσβο.

Οι αθλήτριες του Παγγεραγωτικού ήταν συγκεντρωμένες σε άμυνα και επίθεση από το ξεκίνημα. Με όπλο τους το καλό σερβίς, δυσκόλεψαν την υποδοχή των Λημνιών και πήραν το πρώτο σετ 25-14. Η συνέχεια ήταν ένας μονόλογος της ομάδας της Γέρας, με το δεύτερο σετ να λήγει 25-6 σε λιγότερο από 20 λεπτά. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες τους, τα κορίτσια της Λήμνου δεν κατόρθωσαν να βάλουν δύσκολα στον Παγγεραγωτικό ούτε στο τρίτο σετ, που έληξε 25-16, για το τελικό και καθαρό 3-0.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι το Λήμνος Sports Club, που ηττήθηκε στην πρεμιέρα και από τον ΑΟΜ (3-0 σετ), επικράτησε χθες του νεοφώτιστου Ολύμπου Αγιάσου με 1-3 σετ (25-21, 18-25, 21-25, 11-25) σε ένα πολύ όμορφο σε εξέλιξη παιχνίδι και περιμένει πλέον τις αντιπάλους του στο γειτονικό νησί για τα ματς του Β' Γύρου.