Νίκες Αετού και Διαγόρα, ισοπαλίες σε Φίλια, Καλλονή

09/09/2015 - 21:04 Τελευταία τροποποίηση στις 09/09/2015 - 21:56

Εμβόλιμη αγωνιστική υπήρξε το απόγευμα στο Κύπελλο ΕΠΣ Λέσβου στους ομίλους, που απαρτίζονται από πέντε ομάδες. Οι αγώνες ήταν συναρπαστικοί στην πλειοψηφία τους, αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς στον Δ' Όμιλο μετά από δύο ισοπαλίες και δίνοντας προβάδισμα στα φαβορί, που προχώρησαν με νίκες στον Ε' Όμιλο.

Δ' Όμιλος
Φίλια-Κεραυνός Αφάλωνα 3-3 (3-3)
Παντελαίων, Συβρής, Οικονόμου - Γήπεδο Φίλιας

Ματς-διαφημίση του ποδοσφαίρου σημειώθηκε στο γήπεδο της Φίλιας, με την ομώνυμη ομάδα να αποσπά ισοπαλία με σκορ 3-3 από τον Κεραυνό Αφάλωνα. Ορεξάτες και οι δύο ομάδες στο πρώτο 45λεπτο, σκόραραν από τρία τέρματα, προσφέροντας γκολ και θέαμα στους φιλάθλους. Καλούλι (2) και Ντράνος οι σκόρερς των γηπεδούχων, που είχαν και δύο δοκάρια με τους Καλούλι και Παπαγεωργίου. Για την ομάδα του Αφάλωνα, τα γκολ πέτυχαν οι Βαρνάς (2) και Καραγιάννης, ενώ ο Παναγιώτης Βούρος αστόχησε σε πέναλτι λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 3-3 και να μοιράζονται έτσι από ένα βαθμό, εν όψει της απαιτητικής συνέχειας.

Απόλλων Δαφίων-Ατρόμητος Ανεμώτιας 1-1
Λέκκας, Λυρής, Μεστρός - "Κ. Κεντέρης" Καλλονής

Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, σε έναν προβληματικό αγωνιστικό χώρο, με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, σκοράροντας ωστόσο από ένα γκολ. Ο Νερατζής άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Ανεμώτιας, για να ισοφαρίσει ο Απόλλωνας Δαφίων με τον Καλούδη λίγο πριν το τέλος.

Ε' Όμιλος
Αετός Λουτρών-Αιγέας Πλωμαρίου 2-0 (0-0)
Κάντας, Βλουτέλλης, Πούλος - Γήπεδο Λουτρών

Καλύτερος κατά διαστήματα ο γηπεδούχος Αετός, επικράτησε του Αιγέα Πλωμαρίου με σκορ 2-0 χάρη σε δύο τέρματα που σημείωσε ο Βασίλης Καλλιμαντζέρος λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν να αγωνίζονται με 10 παίκτες στην εξέλιξη του αγώνα, με τον Αετό να είναι πιο πιεστικός στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας στην επίτευξη των δύο γκολ, που του χάρισαν το τρίποντο.

Παπανικολής Ερεσού-Διαγόρας Αγ. Παρασκευής 0-6 (0-3)
Μποντάκης, Βερρής, Ψύλλος - "Καραβογιάννειο" Ερεσού

Ανώτερος σε όλες τις γραμμές ο Διαγόρας Αγίας Παρασκευής, πέρασε ένα εύκολο και ξεκούραστο απόγευμα στην Ερεσό, κόντρα στον φιλότιμο Παπανικολή. Το τελικό 0-6 σημείωσαν με γκολ τους οι Φιλιανός (2), Χατζηκυρι΄λάκος (2), Νεζάϊ και Βαξεβάνης.

Ρεπό: Αχιλλέας Πέτρας