Με σκαμπανεβάσματα οι Μικτές στην Εύβοια

29/10/2014 - 02:00 Τελευταία τροποποίηση στις 07/12/2014 - 12:17

Αμφίρροπη είναι η αγωνιστική δράση στον όμιλο της 10ης Περιφέρειας, εκείνον του Αιγαίου δηλαδή, όπου οι Μικτές ομάδες συμμετέχουν στην Α' Φάση με όνειρα και φιλοδοξίες για μια καλή διάκριση.

Οι Μικτές της ΕΠΣ Λέσβου, με νέο προπονητή τον Παναγιώτη Μαστέλο, αφήνουν αρκετά καλές εντυπώσεις και πρωταγωνιστούν σε παίδες και νέους σε ένα Πανελλήνιο πρωτάθλημα, που αποτελεί ταυτόχρονα και προεπιλογή για τις "μικρές" Εθνικές ομάδες. Οι αγώνες πραγματοποιούνται φέτος στο Γήπεδο Ερέτριας και στο Ενωσιακό της Χαλκίδας και στην πρεμιέρα, οι Μικτές της Λέσβου κατέγραψαν μία νίκη και μία ήττα. Συγκεκριμένα, οι παίδες επικράτησαν της Σάμου με σκορ 1-0, χάρη σε γκολ που σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Νομίδης στο β’ ημίχρονο. Οι νέοι ηττήθηκαν από τη Σάμο με σκορ 2-1, ισοφαρίζοντας προσωρινά με γκολ του Μαρίνου.

Τη δεύτερη ημέρα των αγώνων, η Λέσβος είχε ρεπό και τη Δευτέρα ρίχθηκε ξανά στη μάχη, αυτή τη φορά απέναντι στα Δωδεκάνησα. Οι παίδες κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 0-2, πραγματοποιώντας πολύ καλό παιχνίδι στο 2ο ημίχρονο μετά από ένα πρώτο μέρος όπου τα Δωδεκάνησα κυριάρχησαν. Σκόρερς για την ομάδα της Λέσβου χρίσθηκαν οι Γεραγωτέλλης, από όμορφη ατομική προσπάθερια του Σαμιώτη και Νομίδης, από ασίστ του Ευαγγελέλλη. Στους νέους, η Λέσβος γνώρισε την ήττα από την αντίστοιχη ομάδα των Δωδεκανήσων με σκορ 2-0.

Χθες, η κούραση οδήγησε λάθη τους παίδες, που γνώρισαν την ήττα από τη Χίο με σκορ 1-2. Η ομάδα του Παναγιώτη ΜΑστέλου προηγήθηκε με γκολ του Ευαγελλέλλη, έχοντας ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο όπου ήταν η απόλυτη κυρίαρχος, μετρώντας και τρία δοκάρια! Στην επανάληψη όμως, επήλθε αγωνιστική κατάρρευση και οι Χιώτες εκμεταλλεύτηκαν δύο παιδαριώδη λάθη της άμυνας, κάνοντας την ανατροπή σε 1-2. Οι νέοι πραγματοποιήσαν το καλύτερό τους παιχνίδι στη διοργάνωση, κερδίζοντας τη Χίο με σκορ 2-0 χάρη σε γκολ Παπουτσιδέλλη και Μαρκατσέλλη.

Οι υποχρεώσεις των Μικτών μας ομάδων ολοκληρώνονται αύριο με τα τελευταία παιχνίδια της Α' Φάσης κόντρα στις Κυκλάδες. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην Εύβοια βρίσκεται και ο Βαγγέλης Σπανός, περιφερειακός προπονητής Αιγαίου πλέον, που παρακολουθεί τις αναμετρήσεις για να εξάγει συμπεράσματα για τη δυναμική των ομάδων και τις δυνατότητες όλων των ταλαντούχων ποδοσφαιριστών.