Ισόπαλο το ντέρμπι

17/04/2015 - 13:22

Ο Παπάδος Γέρας διατήρησε το βαθμολογικό του προβάδισμα έναντι του Αίαντα Μυτιλήνης, μετά την ισοπαλία που απέσπασε με σκορ 26-26 στο ντέρμπι του 4ου Ομίλου της Β' Εθνικής, όπου αγωνίζονται οι εκπρόσωποι της Λέσβου, της Λήμνου και της Χίου.

Ο αγώνας επιβεβαίωσε σε απόλυτο βαθμό τα προγνωστικά, αφού οι δύο ομάδες έδωσαν σπουδαίες μάχες στοχεύοντας η κάθεμια σε δική της νίκη. Τελικώς, αρκέστηκαν στο βαθμό της ισοπαλίας, ο οποίος όμως διατηρεί το προβάδισμα του Παπάδου στη μάχη για την άνοδο στην Α2 των ανδρών.

Ο Αίαντας είχε το προβάδισμα στα μισά του πρώτου ημιχρόνου (8-11), όμως με ένα εκπληκτικό σερί 7-0 ο Παπάδος κατόρθωσε να περάσει μπροστά με 15-11, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με 16-12. Στην επανάληψη, η διαφορά παρέμενε αναλλοίωτη για μεγάλο χρονικό διάστημα, με τον Αίαντα να πλησιάζει στο γκολ και τον Παπάδο να ξεφεύγει ξανά με τρία τέρματα. Μετά τα μισά, όμως η ομάδα της Μυτιλήνης ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με τρία γκολ! Όμως ο Παπάδος είχε τις λύσεις, βρίσκοντας τρόπο να σκοράρει, ισοφαρίζοντας σε 26-26. Στα τελευταίο λεπτό, μια ασυνεννοησία διαιτητών, γραμματείας και παικτών του Παπάδου είχε ως αποτέλεσμα να κυλήσουν έξι δευτερόλεπτα δίχως να παιχθεί ουσιαστικά ματς. Ο Αίαντας κέρδισε φάουλ σε νεκρό χρόνο, όμως το σουτ που επιχειρήθηκε σταμάτησε στα απλωμένα χέρια των αντιπάλων και το τελικό σκορ έμεινε ισόπαλο με 26-26.

Πλέον, γερά στο κόλπο της ανόδου μπαίνει και η ΑΕ Λήμνου, που το Σάββατο είναι προγραμματισμένο να υποδεχθεί στη Μύρινα, στο Κλειστό Γυμναστήριο "Νίκος Σαμαράς" τον ΑΟ Μυτιλήνης.