Άνετη πρόκριση για την Εθνική πόλο ανδρών στα προημιτελικά του Eυρωπαϊκού πρωταθλήματος

11/01/2024 - 20:48 Τελευταία τροποποίηση στις 11/01/2024 - 20:54

To 10 στα 10 στις αναμετρήσεις με την Ολλανδία έκανε η Εθνική Ελλάδας, η οποία επικράτησε με σκορ 15-10 και πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Εκεί θα αντιμετωπίσει την διοργανώτρια Κροατία.

Με προβάδισμα τριών τερμάτων ξεκίνησε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα την αναμέτρηση (3-0), έχοντας εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση. Βέβαια, οι Ολλανδοί αντέδρασαν και με σερί 3-0 έφεραν στα ίσα το ματς (3-3), όμως το τέλος του πρώτου οκταλέπτου βρήκε την «γαλανόλευκη» στο +2 (5-3).

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου ανέβασαν τον ρυθμό τους και συνάμα το προβάδισμά τους κόντρα στους «οράνιε», βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση στην οκτάδα του τουρνουά με το 9-5 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η διαφορά των τεσσάρων τερμάτων διατηρήθηκε από την Εθνική Ελλάδας (12-8), με την πρόκριση στην επόμενη φάση να έρχεται ολοένα και πιο κοντά για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου. Στην τέταρτη περίοδο η απόσταση στο σκορ μεγάλωσε για την Ελλάδα, με το 15-10 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 4-2, 3-3, 3-2