Μεγαλώνει το ενδιαφέρον

24/10/2016 - 17:06 Τελευταία τροποποίηση στις 24/10/2016 - 17:35

Συνεχίστηκε η δράση στις γυναικείες κατηγορίες του βόλεϊ, το σαββατοκύριακο, με αγώνες στα πρωταθλήματα παγκορασίδων Α', κορασίδων και γυναικών.

Στις γυναίκες, ο Παγγεραγωτικός επικράτησε του Αιγέα Πλωμαρίου με 3-0 σετ (25-17, 25-22, 25-14), ενώ η Αναγέννηση Αγιάσου πέρασε εύκολα από την έδρα του Παπάδου Γέρας με 0-3 σετ (15-25, 12-25, 16-25).

5. Παπάδος Γέρας 0 1-6

* Σημειώνεται ότι προκρίνονται στη Β' Φάση οι τρεις πρώτες ομάδες, που θα συγκροτήσουν ένα νέο πρωτάθλημα δύο γύρων με τη συμμετοχή και των Ερμή Παμφίλων, ΑΟ Μυτιλήνης και Λήμνος Sports Club.

Στην κατηγορία κορασίδων, πραγματοποιήθηκαν δύο εκ των τριών προγραμματισμένων αναμετρήσεων, αφού ο αγώνας μεταξύ Παπάδου Γέρας και Αχιλλέα Πέτρας αναβλήθηκε. Στο Κλειστό Νεάπολης, ο Παγγεραγωτικός επιβλήθηκε της Αναγέννησης Αγιάσου με 1-3 σετ (15-25, 25-12, 14-25, 24-26), ενώ ο Ερμής Παμφίλων νίκησε εύκολα τον ΓΑΣ Λέσβου με 0-3 σετ (12-25, 21-25, 14-25).

* Σημειώνεται ότι στη Β' Φάση προκρίνονται οι τέσσερις πρώτες ομάδες, μεταφέροντας το 1/3 των βαθμών τους

Τέλος, στο πρωτάθλημα παγκορασίδων Α', ο Ερμής Παμφίλων Α' νίκησε εύκολα τον Ερμή Παμφίλων Β' με 0-3 σετ (15-25, 13-25, 14-25) στο Γήπεδο του ΕΠΑΛ Μυτιλήνης. Νικηφόρα συνέχισε και ο Παγγεραγτικός, με αντίπαλο τον ΓΑΣ Λέσβου και σκορ 0-3 σετ (22-25, 22-25, 22-25). Στα άλλα δύο ματς, η Αναγέννηση Αγιάσου έκαμψε την αντίσταση του ΑΟ Μυτιλήνης με 3-0 σετ (25-09, 25-05, 25-13), ενώ στο πιο συναρπαστικό ματς -που κρίθηκε μάλιστα στο tie break- ο Ερμής Παμφίλων Γ' κέρδισε τον Αχιλλέα Πέτρας με 3-2 σετ (25-17, 25-20, 20-25, 20-25, 17-15).

Η επόμενη αγωνιστική περιλαμβάνει τις συναντήσεις:

Αχιλλέας Πέτρας-Αναγέννηση Αγιάσου (28/10, 17:30)
Ερμής Παμφίλων Α'-ΓΑΣ Λέσβου (29/10, 15:30)
Παγγεραγωτικός- Ερμής Παμφίλων Γ' (29/10, 17:00)
Αιγέας Πλωμαρίου-Ερμής Παμφίλων Β' (29/10, 18:00)

9. Αιγέας Πλωμαρίου 1 0-3
  * Σημειώνεται ότι στην επόμενη φάση των παγκορασίδων Α' προκρίνονται οι πέντε πρώτες ομάδες, που θα συγκροτήσουν ένα νέο μίνι πρωτάθλημα ενός γύρου με τη συμμετοχή και του Λήμνος Sports Club.