Δώρο Σιδεράκη και... ήττα!

30/09/2013 - 21:31 Τελευταία τροποποίηση στις 30/09/2013 - 21:56

AELK_Atromitos_papadopoulos_0-1Δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα της Super League γνώρισε η ΑΕΛΚ, από τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ με σκορ 0-1, σε ένα ματς που η εικόνα των Καλλονιατών για 70 λεπτά ήταν απογητευτική.

Έχοντας δώσει αρκετό χώρο στην ομάδα του Περιστερίου, η ΑΕΛΚ δέχθηκε έναν επιθετικό μονόλογο από τον Ατρόμητο, ο οποίος έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο, κάνοντας τον Γιώργο Παράσχο να αγανακτεί στον πάγκο από τη δυστοκία των ποδοσφαιριστών του. Οι Καλλονιάτες γλίτωσαν σε δύο περιπτώσεις ένα γρήγορο γκολ με τον Σιδεράκη να νικά τον Ούμπιντες. Ο Αργεντίνος μέσος του Ατρομήτου είχε και οριζόντιο δοκάρι σε απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 12ο λεπτό, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛΚ να ακουμπά την μπάλα με τα ακροδάχτυλα...

Καραγκούνης, Ιγκλέσιας και σε δύο περιπτώσεις ο Δημήτρης Παπαδόπουλος αστόχησαν από πλεονεκτική θέση, ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ταυλαρίδης κλώτσησε... αέρα από το ύψος του πέναλτι, φάτσα με τον Σιδεράκη. Ενδιάμεσα η ΑΕΛΚ είχε απειλήσει με δύο μακρινά σουτ των Λεζόνιο και Μανούσου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς γκολ στα αποδυτήρια.

AELK_Atromitos_karagounis_manousosΣτην επανάληψη, ο Ατρόμητος ξεκίνησε εξίσου δυνατά στο ματς, χάνοντας μια ακόμα σημαντική ευκαιρία με τον Ιγκλέσιας, το σουτ του οποίου σταμάτησε στο δεξί δοκάρι (δεύτερο στον αγώνα) του Σιδεράκη. Στο 60ο λεπτό, ο κορυφαίος ως εκείνη την ώρα της ΑΕΛΚ, Γιάννης Σιδεράκης, υπέπεσε σε ολέθριο σφάλμα, όταν στην προσπάθειά του να κρατήσει την μπάλα εντός ορίων της περιοχής του, την έκανε... δώρο στον Δημήτρη Παπαδόπουλο, τον οποίο στη συνέχεια ανέτρεψε, με τον Κάκο να καταλογίζει πέναλτι. Ο "Παπ" εκτέλεσε εύστοχα, γράφοντας το 0-1.

Ο "Ρουμάνος" ανακάτεψε την τράπουλα και πέρασε στο ματς Σιλιγαρδάκη, Περόνε κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του. Ταυτόχρονα ο Ατρόμητος υπέστη καθίζηση και οι Καλλονιάτες πίεσαν για την ισοφάριση. Στο 85' ο Καζάκης έπεσε μέσα στην περιοχή, όμως σωστά η βοηθός Κουρομπύλια έδειξε επιθετικό φάουλ αφού είχε προηγηθεί προβολή του επιθετικού της ΑΕΛΚ στον Λαζαρίδη. Στο 89ο λεπτό η ομάδα της Καλλονής έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Γιώργο Μανούσο, που σούταρε ελάχιστα άουτ, ενώ αμέσως μετά ο Χωριανόπουλος είδε τον... Καζάκη να κοντράρει την κεφαλιά του από το ύψος της μικρής περιοχής.

Το τελικό 0-1 αφήνει πίκρα στην ΑΕΛΚ, που γλίτωσε τα... χειρότερα στην πρώτη ώρα του αγώνα και δέχθηκε γκολ από μια φάση του πουθενά. Το γεγονός μάλιστα ότι στο τελευταίο 20λεπτο οι Καλλονιάτες βγήκαν μπροστά, χάνοντας καλές ευκαιρίες, αφήνει την εντύπωση πως αν η ΑΕΛΚ είχε "αφυπνιστεί" λίγο νωρίτερα, θα μπορούσε να πάρει κάτι θετικό από το συγκεκριμένο παιχνίδι...

ΑΕΛ Καλλονής (Γιάννης Μαντζουράκης): Σιδεράκης, Χωριανόπουλος, Αναστασιάδης (72' Σιλιγαρδάκης), Λεάντρο, Ποντάνι, Μαρσέλο, Φαρία (72' Περόνε), Μανούσος, Λεοζίνιο, Χουάνλου, Καζάκης

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Τσενάμο, Φυτανίδης (38' Νάστος), Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Γκαρσία, Καραγκούνης (79' Γεωργίου), Δημούτσος (67΄Μπρίτο), Ούμπιντες, Παπαδόπουλος