Πρωταθλήτριες οι γυναίκες του Θησέα!

08/05/2011 - 14:31 Τελευταία τροποποίηση στις 08/05/2011 - 14:53

Τη δεύτερη νίκη τους στους τελικούς του πρωταθλήματος και συνάμα τον τίτλο στην κατηγορία των γυναικών, πανηγύρισε ο Θησέας Παναγιούδας. Η ομάδα του Κώστα Καραμανώλη επικράτησε στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης με 49-46 και στέφθηκε άξια πρωταθλήτρια Λέσβου.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, με τις δύο ομάδες να παραμένουν ισόπαλες στο τέλος του πρώτου 10λεπτου (13-13). Στη συνέχεια ο Θησέας πήρε προβάδισμα στο σκορ και κατάφερε να φτιάξει μια διαφορά +6 πόντων στο ημίχρονο, αυξάνοντάς τη μάλιστα στο +8 στην τρίτη περίοδο. Οι αθλήτριες του Στρατή Αλμπάνη προσπάθησαν για την ανατροπή στο τελευταίο 10λεπτο, όμως δεν κατόρθωσαν να την ολοκληρώσουν, με το τελικό 49-46 να δίνει τον τίτλο στο Θησέα.

Πρώτη σκόρερ για την πρωταθλήτρια ομάδα της Παναγιούδας η Βικτώρια Δήμου με 18 πόντους, ενώ από πλευράς Αρίωνα η Ροδούλα Καρακλά σημείωσε 16 πόντους.

O Θησέας Παναγιούδας έχει χτίσει μια αυτοκρατορία στο πρωτάθλημα γυναικών, αφού ο φετινός τίτλος ήταν ο ένατος τα τελευταία 11 χρόνια,  έχοντας πάρει τη σκυτάλη από τον Αρίωνα Μυτιλήνης που κατακτούσε συνεχώς το τρόπαιο στις γυναίκες την περίοδο 1989-2000.

ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ – AΡΙΩΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 49-46
Δεκάλεπτα: 13-13, 15-9, 9-7, 12-17
Διαιτητές: Αχαμνός – Ροδίτης Κ.
ΘΗΣΕΑΣ (ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ): Καπτανή, Δήμου 18, Γιαμαρέλου 4, Χατζηαργυρίου 8, Κοσμά, Ελευθερίου 2, Καραλούδα, Καθιώτου, Χατζημιχαήλ, Κωστακέλλη 9, Αγιασωτέλλη 2, Κουκουρουβλι 6
ΑΡΙΩΝ ΜΥΤ. (ΑΛΜΠΑΝΗΣ): Καρακλα 16, Ορφανου 2 , Ψημμίτη 2, Παυλή 11 (2), Βαλιανάτου 4 , Μαζιώτη, Δάμη 2 , Καραδενιζλη, Χρόνη 2, Καλοβύρνα 7, Δέδε, Μελιάδου