Πρωταθλήτριες οι κορασίδες του Αρισβαίου

29/05/2011 - 12:28 Τελευταία τροποποίηση στις 29/05/2011 - 17:13

Ο Αρισβαίος Καλλονής αναδείχθηκε πρωταθλητής Λέσβου για τη φετινή περίοδο στην κατηγορία των κορασίδων, έπειτα κι από την επικράτησή του με 25-37 κόντρα στον Αρίωνα Μυτιλήνης, στο τελικό του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Καλλονής, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, κατάφερε με εκπληκτική απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο να πάρει μαι διαφορά +13 πόντων, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα, κατακτώντας το τρόπαιο του πρωταθλητή για τέταρτη φορά στην ισοτρία της, στη συγκεκριμένη κατηγορία. Ο Αρισβαίος πήρε έτσι τα σκήπτρα από το Θησέα Παναγιούδας, που κατέκτησε πέρυσι την κορυφή.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια της ομάδας των Βαβαλέρου και Κεραμιδά, η Κυριάκου με 13 πόντους, ενώ στους 12 σταμάτησε η Κλεφτοβασίλη. Για τον Αρίωνα Μυτιλήνης, πρώτη σκόρερ στο ματς ήταν η Υπ. Δάμη που σκόραρε 11 πόντους, ενώ την ακολούθησε στο σκοράρισμα η Βαλιανάτου, με 10 πόντους.

ΑΡΙΩΝ ΜΥΤ. – ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ 25-37
Σκορ ημιχρόνου: 10-9
Τα δεκάλεπτα: 6-1, 4-8, 2-16, 13-12
Διαιτητές: Λεβεντέλλης Π. – Ροδίτης Χρ.
ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ (Βαβαλέρος – Κεραμιδά): Ζήκου 4, Μαμουρίδου 3, Κλεφτοβασίλη 12, Κυριάκου 13(1), Κοσβανή 3, Μουτζούρη Ελ.2, Ίμπρο, Χλιάτζου, Μουτζούρη Μ., Ντίνα Μ., Βαρδαξή, Σιάχου, Τσακιρέλλη
ΑΡΙΩΝ ΜΥΤ. (Καταύτος): Δάμη Υπ. 11, Χασάνη 2, Βαλιανάτου 10, Σαλεσιώτου 2, Σκλεπάρη, Τζίνη, Παπαπέτρου, Κουτσομύτη, Δάμη Χ., Γαβριηλάτου, Μακρή, Πεντογένη