Κατέκτησε τον τίτλο στους παίδες ο Αρίων

29/05/2011 - 12:37 Τελευταία τροποποίηση στις 29/05/2011 - 17:08

Παιχνίδι για γερά νεύρα πραγματοποίηθηκε στο Κλειστό της Νεάπολης, στον τελικό του παιδικού πρωταθλήματος, με τον Αρίωνα Μυτιλήνης να φτάνει στην τελική επικράτηση και την κατάκτηση του τίτλου, επικρατώντας του Θησέα Παναγιούδας με σκορ 53-50.

Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να δείχνουν πάθος για τη νίκη και το τρόπαιο. Η ομάδα του Αργυρόπουλου κατάφερε από το ξεκίνημα να επιβάλλει το ρυθμό της και να ξεφύγει αρχικά με +4 στο πρώτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου στους 12 πόντους (34-22).

Οι παίκτες του Καραμανώλη όμως δεν τα παράτησαν και παρά το γεγονός πως δεν κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, μπήκαν αποφασισμένοι στην τελυταία περίοδο για να κάνουν την ολική ανατροπή. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα ήταν ανοιχτά και το ματς κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, με τον Αρίωνα να κατακτά τη νίκη και τον τίτλο με 53-50.

Αναμφίβολα, η ομάδα του θησέα Παναγιούδας αποτέλεσε την ευχάριστη έκπληξη του τελικού, παλεύοντας το ματς με μόλις έξι παίκτες, χάνοντας στις λεπτομέρειες. Από τη μεριά του ο Αρίωνας θα μπορούσε να έχει κατακτήσει πιο άνετα το πρωτάθλημα, αν περιόριζε τα πολλά ή αν δεν ήταν τόσο άστοχος ακόμα και στις βολές.

Κορυφαίοι των πρωταθλητών ο Μπουρούς, που σκόραρε 21π. και ο Ψημίτης που πρόσθεσε άλλους 13π. Για το Θησέα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Καπιωτάς με 19 πόντους.

ΑΡΙΩΝ ΜΥΤ. – ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝ. 53-50
Σκορ ημιχρόνου: 34-22
Τα δεκάλεπτα: 16-12, 18-10, 13-14, 6-14
Διαιτητές: Πρωτούλης – Αχαμνός.
ΑΡΙΩΝ ΜΥΤ. (Αργυρόπουλος): Μπουρούς 21, Ψημίτης 13, Δουμούζης 2, Πλάτων 12, Πρασσάς 3, Σάλλα 2, Πιτσιλαδής, Μαυραχείλης, Αναστασίου, Σταρτσός, Αϊβαλιωτέλλης, Βασίλαρος
ΘΗΣΕΑΣ (Καραμανώλης): Γαλατιανός 5, Καπιωτάς 19(1), Τάκας 10, Κούκια Εμ. 10, Λαμπράκης 2, Ταμβακέλλης 4, Παπαγιάννης, Κούκια Αρ.