Έκανε το "2 στα 2" και η Βέροια

07/11/2011 - 21:24

Τη δεύτερή της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Football League σημείωσε η Βέροια στην 2η αγωνιστική, επικρατώντας στην έδρα της με σκορ 2-1 της Παναχαϊκής και έτσι βρίσκεται στην πρώτη θέση μαζί με τον Πλατανιά. Από μία αποβολή για την κάθε ομάδα.

Η Βέροια έκανε από νωρίς αισθητή την παρουσία της στα καρέ της Παναχαϊκής. Ο Καλτσάς έκανε ένα σουτ στο δεύτερο λεπτό με τον Μάλαρτζ να κάνει μία πολύ καλή απόκρουση.

Ο Μπάρμπας ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Καλτσά. Το 2-0 για την ομάδα της Βέροιας έκανε στο 44' ο Ολαϊτάν με πλασέ, ύστερα από μπαλιά του Λανγκλέ.

Στο 53ο λεπτό ο Ουρτάδο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα της Πάτρας με δέκα παίκτες, καθώς έπιασε από τον λαιμό τον Καλογέρη. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να βάλουν και άλλο γκολ στο 60', όμως το σουτ του Καλτσά βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Παναχαϊκή προσπάθησε να αντιδράσει και να γυρίσει το ματς, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 86' με πέναλτι του Φουρτάδο. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Φουρτάδο από τον Λανγκλέ. Με δέκα ποδοσφαιριστές τελείωσε το παιχνίδι και η Βέροια καθώς στο 94' πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια ο Λανγκλέ (ο οποίος παρατηρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα).

Πάντως οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη πέτυχαν τον στόχο τους, κάνοντας το δύο στα δύο στην φετινή Football League. Στον αντίποδα η Παναχαϊκή μετά την δεύτερή της ήττα στην κατηγορία έμεινε στο -5...

Βέροια: Κοτταρίδης, Τζημογιάννης, Μπάρμπας, Καλτσάς (77' Μπαργκάν), Λανγκλέ, Φαρινόλα (71' Τάντιτς), Ολαϊτάν (83' Σιλιγαρδάκης), Κάντι, Καλογέρης, Βεργώνης, Γεωργιάδης
Παναχαϊκή: Μάλαρτζ, Σπίνουλας, Κοιλιάρας (46' Ατματζίδης), Πακάλτσης (80' Κυβελίδης), Λαμπρόπουλος, Τσεμπερίδης (46' Φούφουλας), Μενδρινός, Παγώνης, Φουρτάδο, Ουρτάδο, Ντίνας