Νίκες Διαγόρα, Βύρων, ανάσες "Πρόο", Όλυμπος, Πολιχνίτος

26/10/2014 - 19:56 Τελευταία τροποποίηση στις 27/10/2014 - 12:32

Συνέχεια στοι πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας με τη διεξαγωγή μιας ακόμα αγωνιστικής μέσα σε πολύ λίγες ημέρες, με το Διαγόρα Αγίας Παρασκευής να απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της κορυφής, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ο αγώνας του Αιγέα Πλωμαρίου κόνβτρα στον Οδυσσέα Ελύτη αναβλήθηκε.

Στον Παπάδο, ο Παλλεσβιακός μπορεί να μπήκε δυνατά στο ματς, αλλά έμεινε με 10 παίκτες από το 25' λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Γιαννίκου, εξέλιξη καθοριστική για τη συνέχεια. Ο Διαγόρας πήρε προβάδισμα με τον Φιλιανό (0-1) και πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενος με 0-2 χάρη σε τέρμα του Κουτλή. Στην επανάληψη, η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου έφτασε στο 0-5, με γκολ των Φιλιανού, Βαμβουκλή και Μαραγκού. Ο "Παλλέ" δεν παράτησε τον αγώνα και μείωσε στο τέλος σε 2-5, αρχικά με τον Καβαλίκα και στη συνέχεια με τον Βαρλάμο.

Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της ημέρας, Κεραυνός Αφάλωνα και Ατρόμητος Ανεμώτιας αναδείχθηκαν ισόπαλοι στα Πάμφιλα (1-1). Μετά το 0-0 του πρώτου μέρους, ο Κεραυνός έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νίκου Βούρου στο 55ο λεπτό, απόφαση την οποία αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι. Η ομάδα της Ανεμώτιας πήρε προβάδισμα με όμορφο γκολ του Δουνιά, αλλά οι Αφαλωνιάτες λεφεραν το ματς στα ίσα με πλασέ του Μπουντακόπουλου, προσθέτοντας έναν πολύτιμο βαθμό στη συγκομιδή τους παρά τις δεδομένες απουσίες τους το τελευταίο διάστημα.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ο Βύρων ξεπέρασε το εμπόδιο και του Αετού Λουτρών, παίρνοντας το βαθμολογικό «τρίποντο». Ο Καζάνης άνοιξε το σκορ στη Μόρια στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βύρωνα να πετυχαίνει και το 2-0 χάρη σε τέρμα του Ζώτου.

Σπουδαία ανάσα πήρε η Προοδευτική στη Σκάλα Καλλονής, με χρυσό σκορερ τον Κάσσου, νικώντας τον Ερμή Παμφίλών (1-0). Η "Πρόο" έσπασε έτσι το ρόδι και πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, απέναντι σε έναν Ερμή που έχει έντονα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του σε αυτές τις πρώτες αγωνιστικές.

Στο "Χριστοφίδειο" της Αγιάσου, ο Όλυμπος λυτρώθηκε με τον Κουκούλη στις καθυστερήσεις, επικρατώντας του Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους (2-1). Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο πρώτο μέρος με γκολ του Αλεξίου, αλλά στην επανάληψη ο Αλκιβιάδης είχε ισοφαρίσει με τέρμα που σημείωσε ο Κουρκουμέλλης. Ωστόσο το αριθμητικό του μειονέκτημα στη συνέχεια, του στοίχισε ακριβά...

Τέλος στο γήπεδο της Πέτρας, ο Πολιχνίτος με πολύ καλή εμφάνιση και εκμεταλλευόμενος τις πολλές απουσίες της γηπεδούχου Ανάξου, πήρε σπουδαίο «τρίποντο» (1-3). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 χάρη στα γκολ των Καγιάσκα και Σταματίου από το πρώτο μέρος και έδειχναν ικανοί να πάρουν εύκολα ή δύσκολα τους βαθμούς της νίκης. Η Άναξος προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι στην επανάληψη, μειώνοντας σε 1-2 με τέρμα του Ευσταθόπουλου, αλλά δεν κατάφερε να κάνει τίποτε περισσότερο. Στις καθυστερήσεις ο Πολιχνίτος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με γκολ του Νικέλλη.

*Έχουν έναν αγώνα λιγότερο
** Η αναμέτρηση της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ Ολύμπου και Ερμή κατακυρώθηκε με σκορ 0-3 υπέρ της ομάδας των Παμφίλων