Πέντε αστέρων ο Διαγόρας!

02/11/2014 - 02:00 Τελευταία τροποποίηση στις 07/12/2014 - 10:40

Ο Διαγόρας πήρε φόρα και αγωνιστική με αγωνιστική δείχνει πως μπορεί να διευρύνει το προβάδισμά του στην κορυφή, με τελευταίο θύμα του στην Αγία Παρασκευή την Άναξο, την οποία φιλοδώρησε με πέντε γκολ. Ο Μαραγκός έβαλε τα τρία, ο Φιλιανός τα άλλα δύο, με το Διαγόρα να έχει και δύο δοκάρια στην επικράτησή του. Η Άναξος κατάφερε μόνο να μειώσει με τέρμα του Βλουτή, ποσωρινά σε 3-1.

Πίσω από την ομάδα της Αγίας Παρασκευής, βρίσκεται πλέον ο εντυπωσιακός φέτος Βύρων Μόριας του Στρατή Μυρογιάννη, που πήρε μεγάλο «διπλό» μέσα στο Πλωμάρι, με 2-3 επί του Αιγέα! Ο Βύρων προηγήθηκε με δύο γκολ του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος Στρατή Δελόλμα, αλλά στην εκπνοή του ημιχρόνου, ο Αιγέας ξαναμπήκε στο παιχνίδι με γκολ του Χρυσάφη. Στην επανάληψη ο Αιγέας ισοφάρισε σε 2-2 με τον Κιοσσέ, αλλά ο Πασπαλιάρης έδωσε το «τρίποντο» στην ομάδα της Μόριας, που έτσι κι αλλιώς την δικαιούταν, αφού είχε και δύο δοκάρια.

Σε ένα από τα πιο αμφίρροπα ματς της αγωνιστικής, η Γέρα λύγισε τελικά με 2-1 τον Ατρόμητο και συνεχίζει να έχει υψηλές φιλοδοξίες. Ζαφειρίου και Τάκας με πέναλτι σκόραραν για τους νικητές, με τον Ατρόμητο να ισοφαρίζει πριν το ημίχρονο με τον Βαμβουκλή.

Με «τριάρα» πέρασε από τα Πάμφιλα ο Οδυσσέας Ελύτης, προσφέροντας άλλο ένα «σκωτσέζικο ντους» στον Ερμή. Τσιμπούκης, Κατζανός με αυτογκόλ και Τσιπάς, σημείωσαν τα τέρματα των νικητών, στο 90΄ με πέναλτι πέτυχε το γκολ της τιμής ο Ερμής με τον Κουπέ.

Εύκολα κέρδισε με 4-1 και ο Παλλεσβιακός την Προοδευτική, με τον Κούτσα να σημειώνει χατ τρικ και τον Μαυρομιχάλη να βάζει το τέταρτο. Ο Κάσσου σκόραρε ξανά για την «Πρόο» χωρίς όμως αντίκρισμα.

Ο Αλκιβιάδης πήρε την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας σε νέα βαθμολογική απώλεια τον εντυπωσιακό στο ξεκίνημα της σαιζόν Κεραυνό. Ο Μαρίνος Ανηφόρου έκρινε με δικό του τέρμα την αναμέτρηση. Ακόμη πιο χαμηλά έριξε τέλος ο Πολιχνίτος τον Όλυμπο, κερδίζοντάς τον 1-0 στην έδρα του, με γκολ που πέτυχε με απευθείας κόρνερ μάλιστα ο Φώτας! Με δέκα παίκτες τελείωσε ο Όλυμπος λόγω αποβολής του Αλεξίου.