Σάρωσαν Διαγόρας, "Παλλέ", ένταση στη Μόρια

10/11/2014 - 02:00 Τελευταία τροποποίηση στις 07/12/2014 - 10:39

Άκρως ενδιαφέρουσα, με πολλά γκολ, συγκινήσεις, ανατροπές αλλά και μεγάλη γκρίνια για τη διαιτησία, αποδείχθηκε η 11η Αγωνιστική της Α' Κατηγορίας.

Ο Διαγόρας ήταν ο μόνος που ξεμπέρδεψε εύκολα με την υπόθεση νίκη, διαλύοντας και τον Όλυμπο με 0-5 χάρη στα γκολ των Κουτλή (2), Μαραγκού, Μπαράκη και Βουργουτζή, αποδεικνύοντας πως βρίσκεται σε περίοδο φόρμας.

Αντίθετα η Γέρα δυσκολεύτηκε απέναντι στον Αλκιβιάδη, κερδίζοντας δύσκολα και με παίκτη λιγότερο, με σκορ 3-2 την ομάδα του Κάτω Τρίτους. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Αζάμπι (2) και Τακός, ενώ για τον Αλκιβιάδη οι Κατσούρης και Κόμβος. Αποβλήθηκε για τους Γεραγώτες ο Βασίλογλουτ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Βύρωνας σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, αναδείχθηκε ισόπαλος στη Μόρια με τον Ερμή με τελικό σκορ 2-2. Η ομάδα του Μάριου Λουτραγώτη προηγήθηκε με 0-2 χάρη στα τέρματα που σημείωσαν οι Καλλιμαντζέρος και Βουργουτζή. Οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά με τον Αγγελέλλη και ισοφάρισαν με τον Καζάνη. Στις καθυστερήσεις, σε μία κόντρα επίθεση των φιλοξενούμενων τα αίματα άναψαν. Ο βοηθός Πρωτούλης σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ, ο διαιτητής Μποντάκης σταμάτησε καθυστερημένα το παιχνίδι, με τον Ερμή να ζητάει στην εξέλιξη της φάσης… πέναλτι! Τελικά όμως υπερίσχυσε η αρχική υπόδειξη, με τους ανθρώπους των δύο ομάδων αλλά και τους φιλάθλους, να… τσακώνονται τελικά μεταξύ τους, χωρίς ευτυχώς η κατάσταση να ξεφύγει.

Δύσκολη νίκη πήρε ο Ελύτης μέσα στη Σκάλα Καλλονής με σκορ 2-3 με τους γηπεδούχους να έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ράπτη, αλλά ο Ελύτης ισοφάρισε αρχικά με τον Λίλα και γύρισε το ματς με τον Τσιμπούκη. Ο Ζαχαρής με πέναλτι έκανε το 1-3, με τους γηπεδούχους να μειώνουν προς το τέλος με τον Νανίδη.

Ο Κεραυνός επικράτησε με 2-0 του Πολιχνίτου, έχοντας ομοίως αρκετά παράπονα. Τα γκολ της νίκης για την ομάδα του Κουτρομπίλα σκόραραν οι Μπουντακόπουλος και Κανόγκας, ενώ στο «Μιζεργκάν» ο Ατρόμητος Ανεμώτιας πήρε εύκολα το τρίποντο κόντρα στον Αετό Λουτρών με 4-0, χάρη σε χατ τρικ του Ποσνακίδη και ένα ακόμα γκολ του Μαστέλου. Τέλος ο Παλλεσβιακός σημείωσε το σκορ της αγωνιστικής, συντρίβοντας εκτός έδρας με 1-6 την Άναξο. Τα τέρματα της ομάδας του Τάσου Σπύρου πέτυχαν οι Καβαλίκας (2), Βλουτής και ο Κούτσος που σημείωσε χατ τρικ! Για την Άναξο μείωσε στα τελευταία λεπτά ο Κοκκώνης. Ρεπό είχε ο Αιγέας Πλωμαρίου.

*Έχουν έναν αγώνα λιγότερο
** Η αναμέτρηση της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ Ολύμπου και Ερμή κατακυρώθηκε με σκορ 0-3 υπέρ της ομάδας των Παμφίλων