Ισόπαλοι Ελύτης και Βύρωνας

16/11/2014 - 02:00 Τελευταία τροποποίηση στις 05/12/2014 - 09:33
Με το Διαγόρα να συνεχίζει το νικηφόρο σερί του και να διαλύει στο πέρασμά του και τον Κεραυνό Αφάλωνα με 7-0, στο πιο πειστικό παιχνίδι του από πλευράς απόδοσης μέχρι στιγμής, η 12 αγωνιστική επεφύλασσε εκπλήξεις και ανατροπές. Για το Διαγόρα πέτυχαν από δύο... χατ τρικ οι Φιλιανός και Βαμβουκλής και ένα ακόμη γκολ ο Χατζόπουλος.

Η Γέρα αν και τα βρήκε σκούρα στον Πολιχνίτο για ένα ημίχρονο, στην επανάληψη βρήκε ρυθμό και επικράτησε με το ευρύ 0-4 με χατ τρικ του Ζαφειρίου και ένα ακόμη γκολ του Μουτσογιάννη. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι σήμερα το πρωί, Οδυσσέας Ελύτης και Βύρων έμειναν στη λευκή ισοπαλία.

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν μετά από παιχνίδι που έσπασε καρδιές και ο Αιγέας με τον Ατρόμητο Ανεμώτιας στο Πλωμάρι, με τον Ατρόμητο να χάνει πέναλτι με τον Ραφαήλ Κουνιαρέλλη, να παίρνει τελικά το προβάδισμα με απευθείας φάουλ του Κουτλή, αλλά να δέχεται τελικά στο 86΄την ισοφάριση από τον Αγιακάτσικα.  Μεγάλη νίκη και πολύ σημαντική για τη συνέχεια, πήρε ο Όλυμπος εκτός έδρας επί του Παλλεσβιακού με 1-3.

Ο Καλλουντζής, ο Ραφαήλ Κουκούλης και ο Γκέρι με πέναλτι, πέτυχαν τα γκολ των νικητών, ο Χιώτης μείωσε προσωρινά για τον "Παλλέ".

Με το ίδιο σκορ απέδρασε από τα Λουτρά και ο Αλκιβιάδης, σε ένα παιχνίδι που είχε απίστευτη εξέλιξη στα τελευταία του λεπτά. Ο Αετός προηγήθηκε με τον Κροτσίδα, ο Βασιλακάκης ισοφάρισε, για να δώσει το προβάδισμα στη συνέχεια ο Μ. Ανήφορος κι αφού προηγουμένως ο Αετός έχασε εκείνος μεγάλη ευκαιρία να μπει ξανά μπροστά στο σκορ. Με τον Παπαμακαρίου να σημαδεύει το δοκάρι του Αλκιβιάδη στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Κάτω Τρίτους βγήκε στην αντεπίθεση και "σφράγισε" το "τρίποντο" με γκολ του Παναγιώτη Κουγιουμτζόγλου, ποιυ ήταν και το πρώτο της καριέρας του!

Ρεπό είχε ο Ερμής Παμφίλων, ενώ Άναξος και Προοδευτική έμειναν στο ντέρμπι των ουραγών στο 0-0.

15. Άναξος 5 8-24

** Η αναμέτρηση της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ Ολύμπου και Ερμή κατακυρώθηκε με σκορ 0-3 υπέρ της ομάδας των Παμφίλων