Καλπάζει ο Διαγόρας

30/11/2014 - 19:28 Τελευταία τροποποίηση στις 22/12/2014 - 22:27

Συνέχισε χωρίς προβλήματα το αήττητο σερί του ο Διαγόρας, κερδίζοντας εύκολα με 3-0 και τον Αετό Λουτρών στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής με γκολ των Χατζηκυριάκου, Βουργουτζή και Μαραγκού. Η Γέρα ωστόσο παρέμεινε στο κυνήγι της ομάδας της Αγίας Παρασκευής, κερδίζοντας βέβαια πιο δύσκολα τον μαχητικό Παλλεσβιακό με 1-3. Ο Καραβατάκης άνοιξε το σκορ για τη Γέρα, ο Μαστραντωνάς ισοφάρισε στο 70΄ προσωρινά για τον «Παλλέ», αλλά η Γέρα πήρε τελικά τη νίκη με δύο γκολ των Τάκα με πέναλτι και Τακού.

Καλύτερος ήταν ο Οδυσσέας Ελύτης στην αμφίρροπη αναμέτρηση με τον Ατρόμητο Ανεμώτιας, παίρνοντας τελικά τη νίκη με γκολ του Τσιμπούκη.

Στις νίκες επέστρεψε στο Πλωμάρι ο Αιγέας, κερδίζοντας σχετικά εύκολα με 3-1 τον Πολιχνίτο. Ο Κιοσσές πέτυχε δύο γκολ για τους γηπεδούχους και άλλο ένα σημείωσε ο Αγιακάτσικας. Για τον Πολιχνίτο το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Παπαγεωργίου.

«Αέρας» πέρασε από την Άναξο ο Κεραυνός, επικρατώντας με 0-4, σημειώνοντας δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Π. Βούρος άνοιξε το σκορ και τον μιμήθηκαν στη συνέχεια, οι Γιαννάκας, Κανόγκας και Ν. Βούρος.

Άλλη μία μεγάλη νίκη πήρε ο Όλυμπος στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, λυγίζοντας την ηρωική Προοδευτική που αγωνίστηκε με 10 παίκτες σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, λόγω του ότι δεν παίκτες στον πάγκο για να αντικαταστήσει τον τραυματισμένο Λαζαρίδη. Ο όλυμπος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 87΄με τον Τόρρα και στις καθυστερήσεις ο Τριανταφυλλόπουλος έκανε το 2-0.

Ισόπαλοι τέλος αναδείχθηκαν σε ένα δίκαιο σε γενικές γραμμές αποτέλεσμα, Ερμής και Αλκιβιάδης. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, με τον Ερμή να προηγείται με τον Καλλιμαντζέρο και τον Β. Χαραλάμπους να ισοφαρίζει.

15. Άναξος 5 10-31

** Η αναμέτρηση της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ Ολύμπου και Ερμή κατακυρώθηκε με σκορ 0-3 υπέρ της ομάδας των Παμφίλων