Πέρασε από την Αγιάσο η Γέρα

14/12/2014 - 20:57 Τελευταία τροποποίηση στις 22/12/2014 - 20:32

Με τη Γέρα να περνάει δια πυρός και σιδήρου από την δύσκολη έξοδό της στην Αγιάσο και να επικρατεί με 2-3 του φορμαρισμένου Ολύμπου, δεν άλλαξε η διαφορά στην κορυφή, με τον Διαγόρα να διατηρεί το μαξιλαράκι ασφαλείας των +5, με την εύκολη σε γενικές γραμμές νίκη του επί του Ερμή.

Η αγωνιστική που μας πέρασε, επεφύλασσε πολλά γκολ, με το εντυπωσιακό 3-4 με ανατροπή του Αετού μέσα στην Άναξο να ξεχωρίζει. Ο Οδυσσέας Ελύτης δεν κατάφερε να κερδίσει τον Πολιχνίτο στη Θερμή, παρά μόνο να τον ισοφαρίσει για το τελικό 1-1, ενώ ο Κεραυνός λύγισε την Προοδευτική με 2-1 και επέστρεψε στις νίκες. Σε ένα όμορφο και αμφίρροπο παιχνίδι, ο Αιγέας κέρδισε τον τυπικά γηπεδούχο Παλλεσβιακό στη Γέρα με 0-2, ενώ με το ίδιο σκορ κέρδισε και ο Βύρωνας τον Αλκιβιάδη.

Στη μεγάλη νίκη της Γέρας στον Όλυμπο, ο Τάκας πέτυχε δύο γκολ από το σημείο του πέναλτι και άλλο ένα ο Βασίλογλου. Για την ομάδα της Αγιάσου που πάλεψε μέχρι το τέλος για ένα καλό αποτέλεσμα, βρήακν δίχτυα οι Τριανταφύλλου και Γκέρι.

Ο Διαγόρας με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο δε συνάντησε δυσκολίες, απέναντι στον Ερμή. Φιλιανός και Βαμβουκλής οι σκόρερ του νικητή.

Με γκολ του Χρυσάφη από το 6΄ και ένα ακόμη του Τοπάλι στο 70΄ ο Αιγέας, λύγισε τον Παλλεσβιακό που είχε δύο δοκάρια.

Ο Δελόλμας μόλις στο 2΄ άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη για την ομάδα της Μόριας. Ο Πασπαλιάρης στο 20΄ έκανε το τελικό 2-0 για τον Βύρωνα.

Ο Κεραυνός πήρε μπρος στο 70΄ με τον Μπουντακόπουλο και στο 80΄ προηγήθηκε με 2-0 με τον Π. Βούρο. Μείωσε στις καθυστερήσεις η Προοδευτική με τον Νανίδη, ενώ είχε και δοκάρι νωρίτερα.

"Αγγλικό" σκορ στην Πέτρα, με την Άναξο να προηγείται δύο φορές στο παιχνίδι και τελικά να χάνει από τον ψυχωμένο Αετό στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Βλουτής πέτυχε δύο γκολ για τους γηπεδούχους, με το Ρομέο να ανοίγει το σκορ, δύο γκολ σημείωσε ο Κροτσίδας και από ένα οι Σκαλοχωρίτης και Παπαμακαρίου για τον Αετό.

Ο Πολιχνίτος προηγήθηκε με τον Καγιάτσκα στο πρώτο ημίχρονο και η πίεση του Ελύτη απέφερε καρπούς στην επανάληψη για την ισοφάριση με τον Τσιπά.

15. Άναξος 5 14-38

** Η αναμέτρηση της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ Ολύμπου και Ερμή κατακυρώθηκε με σκορ 0-3 υπέρ της ομάδας των Παμφίλων