Ο Ατρόμητος τη νίκη, ο Όλυμπος τους βαθμούς!

13/12/2010 - 09:19 Τελευταία τροποποίηση στις 13/12/2010 - 16:15

H 12η Αγωνιστική της Α' Κατηγορίας σημαδεύτηκε από το ματς της Αγίας Μαρίνας και το παράτυπο της συμμετοχής του Γιώργου Μαλακού στον αγώνα Ατρομήτου - Ολύμπου, καθώς και από την ένσταση που κατέθεσε η ομάδα της Αγιάσου, ωστόσο και τα υπόλοιπα ματς παρουσίασαν εξαιρετικό ενδιαφέρον. Αστέρας Νίκης, Διαγόρας Αγίας Παρασκευής, ΑΕΜ και Βύρων Μόριας συνέχισαν με νίκες, ενώ ισόπαλο αναδείχθηκε το παιχνίδι ανάμεσα σε Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους και Προοδευτική Σκάλας Καλλονής.

Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας - Όλυμπος Αγιάσου 5-0

Σε ένα ματς με αρκετή ένταση, ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη με το εμφατικό 5-0, όμως... χάνει τον αγώνα στα χαρτιά! Το τελευταίο πεντάλεπτο του Α' Ημιχρόνου άναψε φωτιές στην Αγία Μαρίνα, με τον Όλυμπο να ζητά πέναλτι, στο οποίο έκλεισε τα μάτια ο διαιτητής Βουρανής, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, από υπόδειξη έμμεσου φάουλ μέσα στην περιοχή της ομάδας της Αγιάσου, ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ με γκολ του Κυριάκου Κουνιαρέλλη. Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος ήταν ανώτερος από κάθε άποψη και φιλοδώρησε τον Όλυμπο με ακόμα τέσσερα τέρματα, φτάνοντας στο εντυπωσιακό 5-0. Τα γκολ του Ατρομήτου στην επανάληψη πέτυχαν οι Κούτσας (2), Μαλακός και Χριστοδούλου. Δοκάρι για τον Όλυμπο είχε ο Τσουκαρέλλης.

Αστέρας Νίκης - Αρίων Μήθυμνας. 2-0

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ο Αστέρας Νίκης πήρε το σημαντικό τρίποντο βαθμών απέναντι στον Αρίωνα Μήθυμνας. Ο Σγουρέλλης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή, που ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλό της και σκόραρε και δεύτερο γκολ στην επανάληψη με τον Κουκέλλη, φτάνοντας τους 23 βαθμούς και συνεχίζοντας να καταδιώκει τους πρωτοπόρους.

Διαγόρας Αγίας Παρασκευής - Αιγέας Πλωμαρίου 4-0

Σε μεγάλα κέφια οι παίκτες του Νίκου Μάττα πέτυχαν ευρεία νίκη απέναντι στον Αιγέα Πλωμαρίου με σκορ 4-0. Ο Μελαχρινός και ο Γκιάτα έδωσαν προβάδισμα δύο γκολ στο Διαγόρα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ενώ ο Σταμάτης και ο Στρατής Δελόλμας έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας της Αγίας Παρασκευής.

Φίλια - Βύρων Μόριας1-3
Ο Βύρωνας πήρε πολύ σημαντική νίκη μέσα στην έδρα της Φίλιας, με σκορ 1-3, παραμένοντας στο πρώτο μισό της βαθμολογίας. Με δύο γκολ του Βαρνά, η ομάδα της Μόριας προηγήθηκε στο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη η Φίλια μπορεί και να τα βάζει με την ατυχία της, αφού εκτός του γκολ που πέτυχε με τον Μουστάκα, είχε και δύο δοκάρια με τον Βαμβουκλή. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Αγγελέλλης.

ΑΕΜ - Θύελλα Πηγής 2-1

Σημαντικό τρίποντο βαθμών απέσπασε η ΑΕΜ, στην προσπάθειά της να παραμείνει στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Το τελικό 2-1 κόντρα στη Θύελλα Πηγής ήρθε χάρη στα γκολ των Ανδριάνη και Μαϊστρέλλης, από το πρώτο ημίχρονο. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Πηγής ήταν να μειώσει με σκόρερ τον Π. Τσιβγούλη.

Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους - Προοδευτική Σκ. Καλλονής 3-3
Εντυπωσιακό ματς έγινε στο Κάτω Τρίτος, με τον Αλκιβιάδη και την Προοδευτική να αναδεικνύονται ισόπαλοι με σκορ 3-3. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 1-3, χάρη στα γκολ των Νανίδη, Σούβλατζη και Τζουβανέλλη, ενώ για τον Αλκιβιάδη σκόραρε ο Απ. Ανηφόρου. Στην επανάληψη ωστόσο, οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν στην ισοφάριση, με ακόμα ένα γκολ του Απ. Ανηφόρου και ένα του Μ. Ανηφόρου, για το τελικό 3-3.